תופעת באבא מאמו – שעה טובה

עיתון :שעה טובה
כותב: יואל חזני
משנת 2004

 

תופעת באבא מאמו

לא רק "רנטגן" הפוליטיקאים וחברי מועדון הממון מגלים את הבאבאות. בהילולא שערך בחיפה האדומה הרא רפאל מאמו, תלמידו של הרב בנציון אבא שאול("לכבוד הילולות אהרן הכהן, רש"י והאר"י הקדוש") השתתפו 4 אלפים איש יער של ראשי עיריות מהצפון, ח"כים מפקדי משטרה וקציני צבא-ראש עיר משינוי עמד ושר בדבקות או "אור זרוע לצדיק ולישרי לב שמחה" ודוד לוי חזר לימיו הטובים כאשר שילב את הקהל בסיפורי נפלאות הבאבא(החרדי תלמיד פורת יוסף)

הבאבאות הם תופעה עולה בשמי הפוליטיקה הישראלית. בעקבות פרשיות "שרון ובניו", פריצקי ועוד מדברים על "הקשר בין הון לשלטון", הבאבאות עשויים להיות החוליה המקשרת. לפתחם משחררים לווייתני ההון וראשי השלטון. לפני מספר שבועות התפרסמה ב'חדשות שעה טובה' כתבה על ביצועי בית הרנטגן הרב איפרגן, שחי שנתיבות בירת הבאבאות הארצית. מסתבר כי הרנטגן לא לבד. וגם בצפון יש בשורה.

ראש ההסתדרות: פעם חיפה הייתה אדומה כתב 'שעה טובה' תיעד ארוע בהילולא משלושת שערך הרב רפאל מאמו לרגל הילולת אהרן הכהן, רש"י והאר"י הקדוש שהתקיימה לפני שבוע בחיפה, על מידת השפעתו של באבא מאמו ניתן היה לעמוד עם כניסתו לאולם. הכניסה היתה עוצמתית, כמו בהקפות הפוליטיות הטובות ביותר בעיר.

נראה היה בעליל כי הנוכחים מהופנטים. באבא מאמו תקע בשופר, ועבר לסעיף הבא על סדר היום, תפילות ותיקונים לרפואה, לפרנסה, לזיווג ולזש"ק. כמו כן התקיים גם סיום מסכת תענית. שעורר התפעלות כללית על אף שלא כל המשתתפים באירוע ידעו למה בדיוק הכוונה. וזה כולל למשל את גיורא פישר, ראש עיריית חיפה לשעבר מטעם העבוד, וברוך זלץ, יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה שביקש ברכה ל..עובדים השכירים במדינת ישראל שנמצאים במו"מ, עובדי הנמלים (הפרשה עומדת להסגר, וכאן רואים בכך תוצאה של ברכה).

נראה היה בעליל כי הנוכחים מהופנטים. באבא מאמו תקע בשופר, ועבר לסעיף הבא על סדר היום, תפילות ותיקונים לרפואה, לפרנסה, לזיווג ולזש"ק. כמו כן התקיים גם סיום מסכת תענית. שעורר התפעלות כללית על אף שלא כל המשתתפים באירוע ידעו למה בדיוק הכוונה. וזה כולל למשל את גיורא פישר, ראש עיריית חיפה לשעבר מטעם העבוד, וברוך זלץ, יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה שביקש ברכה ל..עובדים השכירים במדינת ישראל שנמצאים במו"מ, עובדי הנמלים (הפרשה עומדת להסגר, וכאן רואים בכך תוצאה של ברכה). מה שאומר שהוא זוכר גם בעת ביקוריו אצל באבות איפה הוא עובד. זלץ גם היה נדיב ואמר: "אומרים שחיפה אדומה וההסתדרות אדומה, אולם היא היתה אדומה, וכיום כולנו כאן לזכות מברכתו של הרבי". זה משמאל. הימין היה מיוצג בקליברים כבדים יותר. בין המשתתפים היו שר החוץ לשעבר דוד לוי, שאמר: "בכל השנה הרב מברך אותנו, היום בזכות ההילולא, אנו מברכים אותו שיזכה להגדיל תורה ולהאדירה" (דוד לוי יודע להתבטא במטבעות לשון דתיות). כן היו הח"כים משה כחלון ומיכאל גורולובסקי(ליכוד), ח"כ דוד אזולאי מש"ס. והרבה מאוד ראשי ערים מ"שטח השיפוט" של באבא מאמו. כמו קונסול ישראל בארה"ב לשעבר, שמואל סיסו היום ראש עיריית קרית ים. ראש עיריית צפת ישי מימון, ראש עיריית טיאת הכרמל אריה פרג'ון, ראש עיריית נהריה רון פרומר, ראש עיריית חצור שאול כמיסה, ראש עיריית מגדל העמק אליהו ברדה, ראש עיריית נצרת עילית מנחם אריאב, ראש עיריית קריית ביאליק רפי ורהטים, ראש עיריית קרית אתא יעקב פרץ, איציק קדוש מטבעון, וכן מפקדי משטרה וקציני צבא בכירים, אנשי עסקים וכו'.

 

"בסיבוב השני תנצח"

על מה שמביא את כל אלה אל באבא מאמו מספר ראש עיריית צפת ישי מימון לכתב 'שעה טובה': "פגשתי בו לפני כמה שנים וכבר אז הוא הבטיח לי שאני אהיה ראש העיר הבא, למרות שעדיין לא תכננתי להתמודד. כשהגיעה עת התמודדות, באתי אל הרב שאמר: יהיה לך מאבק קשה, אולם תשרוד את הסיבוב הראשון, ולאחר מכן בסיבוב השני תיקח את ראשות העיר מאז, אני מתייעץ עם הרב".


ראש עיר לתקופה קצרה

סיפור פוליטי מוניציפאלי מעניין נוסך הוא של גיורא פישר, ששימש בעבר כסגן ראש עיריית חיפה. האיש החזק אז בעיריית חיפה, ראש העיר עמרם מצנע, החליט שעל פישר יהיה לפנות את מקומו לטובת חדוה אלמוג, מי שהיתה יו"ר נעמ"ת בהסתדרות. פישר הודח מהסגנות ובא להתייעץ עם הרב מאמו.


ראש עיר קצר מועד

לכתב שעה טובה מספר פישר: "הרב הבטיח לי שלא רק שאחזור להיות סגן, אלא גם אהיה ראש העיר. משהבעתי פליאה כיצד זה יכול לקרות. אמר לי הרב מאמו: "אתה תהיה ראש עיר לתקופה קצרה". למרות שמצנע הכחיש כל הזמן את הליכתו לפוליטיקה הארצית, ואף יצא בהצהרות שיתמודד פעם שלישית לראשות העיר חיפה, הרי שביום בהיר הודיע מצנע על תוכניתו "לקום לבוקר חדש" ולהתמודד לכנסת. אז גם החליט משום מה להדיח את אלמוג שאותו מינה רק זמן קצר קודם לכן. גיורא פישר מונה לסגן וממלא מקום ראש העיר ועם בחירתו של מצנע לכנסת, הפך גיורא פישר לראש עיריית חיפה, לתקופה קצרה כפי שהבטיח לו באבא מאמו… אחת הפריבילגיות שקיבל פישר היתה זכות בחירה לרבנות הראשית לישראל מכוח כהונתו כראש עיריית חיפה. לאחר מכן, אמר הרב מאמו לפישר: "הספיק לך להיות ראש עיר בחיפה, תחזור להיות ראש הוועד בקרית חיים".

 

אריאב המום מ"הכוחות" ופוסק: "הוא גדול בתורה"

מנחם אריאב, ראש עיריית נצרת עילית, הינו זקן ראשי הערים בישראל. אריאב בגיל הגבורות, אולם רץ כפעיל צעיר.אריאב מספר: "אני המום מה"כוחות" והיכולות שלו, אין רבים כמוהו. אני שמח שזכיתי לשהות בצל קורתו. הוא גם נותן הסכמה בתחום שהוא לבטח בקיא מאוד: "הוא גדול בתורה"…

באבא מאמו הוא תושב קרית אתא שגדל בירושלים, למד ב"פורת יוסף", אצל ראש הישיבה הרב בן ציון אבא שאול זצ"לץ ולאחרונה הוא הצטרף לענף הפורח של הבאבות, ומשיב למאות שמגיעים אליו. בהם, דתיים, חילונים, ערבים, עבריינים, פוליטיקאים (לפעמיים שני העונשים חופפים), אנשי עסקים, ו"עמך".


נצחונו של רון פרומר

לפני הבחירות המוניציפאליות שנערכו בשנה האחרונה נרשמה נהירה של ממש לעבר באבא מאמו של פוליטיקאים שחורי ברכות. שמאלנים, ימניים, דתיים וחילונים ראו בברכתו(אז התחזית שלו) תוספת כוח משמעותית למרוץ. הגדיל לעשות ראש עיריית נהריה הנבחר, רון פרומר, שהזמין את באבא מאמו לכנס התמיכה הגדול שקיים מספר ימים לפני הבחירות. זה היה לאחר שכבר חצי שנה לפני כן הבטיח באבא מאמו לפרומר, כי בניגוד לכל הסיכויים הוא יעשה מהפך. הבאבא גם קבע את המזוזה במטה הבחירות, שגם הוציא עיתון עם ברכת הרב שהופץ בעיר. הרב מאמו, שאמר בכנס: "אם יש פה 2000 איש שלא מפוחדים, וזה מספיק. צריך שכולם לא ישכחו להצביע". התוצאה היתה הפתעה. פרומר גבר על יריבו ראש העיר הפייבוריט.

'שינוי' ו"אור זרוע לצדיק"

שלמה בוחבוט ראש עיריית מעלות הגיע לקבל ברכה לקראת הבחירות לראשות השלטון המקומי. הרב לא הבטיח לו שיזכה, אולם אמר לו שיגיע לאחוזי תמיכה מרשימים. בוחבוט אכן היה צמוד למועמד הליכוד דניאל ועקנין. בצפון באבא מאמו פופולארי וכל מי שראה עצמו מועמד לראשות עיר וכדו' התייצב. אבל גם הדרום שלח נציגים פוליטיים, בעיקר יוצאי מרוקו. ראש עיריית מצפה רמון סמי שושן, עמיר פרץ ועוד. נראים כאן בכירים מאד מהדרג הארצי מכל המפלגות שביקשו שלא לצטט את שמם. אגב, ראש עיר מ"שינוי", רפי וורטהיים ראש עיריית קרית ביאליק, ניצפה במהלך ההילולא כשהוא שר בדבקות:"אור זרוע לצדיק ולישרי לב שמחה".. ביקרו גם זאב בוים, יצחק וקנין, אברהם הירשנזון יו"ר ועדת הכספים, ודוד לוי, שכאמור דיבר בכנס ובאבא מאמו בירך בחתונת ביתו.

"אני ממש לא פוליטיקאי", אוצר באבא מאמו למקוריו, "אבל מטבע הדברים, באים לכאן הרבה פוליטיקאים. כולם מקבלים אותה ברכה, וכולם חושבים שזה הכי טוב בשבילם. מכיוון שאני לא מתערב בפוליטיקה, אם אני עוזר ליהודים מכל הצדדים, עשיתי את שלי. במקביל, מי שאני חושב שאין לו סיכוי, והיו מקרים, אני אומר לו, אך תרוץ, תוותר". בינתיים הכל במקומיות. המקורבים מבטיחים: "בפוליטיקה הארצית הוא לא מזדהה עם אף אחד". אבל דעות דווקא יש לו. באבא מאמו חושב שביבי צודק, וישראל היא מדינה בה הנאשים לא רוצים לעבוד. הוא סיפר שלפני שנה היה אצלו מישהו מלשכת התעסוקה, שאמר: "אתה יודע מה ההבדל בין לפני 20 שנה להיום? לפני עשרים שנה חברים אמרו תעשה לי טובה, תעשה לי פרוטקציה, כל עבודה שיש לך, תציע אותה קודם כל לי. היום חברים אומרים לי תעשה טובה אל תשלח אותי לעבודה".


לוויתני משק

קהילת העסקים מיוצגת עמוק. על פי האופנה הרווחת של "התייעצויות מקובלים". איש העסקים הידוע שנפטר רובי שפירא, הגיע אל באבא מאמו בכל הזדמנות בה נחת בארץ לביקור מעסקיו בניגריה. אלון דנקנר מבקר בקביעות. מנכ"ל רשות השידור מוטי עדן, הגיע לקבל ברכה לפני שקיבל את התפקיד ("קיבל הבטחה"). ניצפו כאן יו"ר איגוד הקבלנים יוסי בלייכר, דוד גרור ומנכ"ל הפיס בעבר יעקב ברדוגו. הפוליטיקאים ולווייתני המשק טוענים שבאבא מאמו "יודע הכל", ויש לו "עוצמה", שלמשל מושכת 4000 איש להגיע להילולא המקורית, "הילולת שלושת הצדיקים". את האירוע הגדול הראשון שלו ערך באבא מאמו לפני כשנה באולמי 'הנסיכה', וכבר אליו הגיע מספר חסר תקדים: כ2500 איש, כאשר מאות נותרו בחוץ מחוסר מקום וצפו בנעשה מעל מסכי ענק. בכל מקרה, הביקושים הרבים מוכיחים את הפופולאריות שח מקצוע הבאבא. קבלת הקהל של באבא מאמו(3 פעמיים בשבוע ראשון, שלישי וחמישי), עמוסה. מגיעים למקום עשרות שממתינים שעות, לפעמיים שעות רבות. התוצאה שקבלת הקהל מסתיימת לעיתים קרובות רק "בשעות הקטנות", ובימי לחץ זה מגיע עד לפנות בוקר. באבא מאמו מסרב להתראיין: "בשביל מה זה טוב". אבל במהלך האירוע הסביר איך בדיוק הוא חי עם לחץ הפונים: "קודם כלף אני חושב שלאנשים זה יותר קשה מאשר לי". ב. אני נח בצהרים, ובערב אני כאן". "כשאתה רואה שהציבור זקוק לך, יש לך כוחות משמיים מעל ומעבר", הוא מסכם את ההישגים.

"ישיבת בית ההסתדרות"

שנתיים לאחר שהחל לקבל קהל בדירה קטנה של חדר וחצי בקרית אתא, בה ניהל גם את ישיבתו, "שערי יהודה", קיבל בתרומה את .. בניין ההסתדרות מרחב חיפה. התורמים שני אנשי עסקים מהצפון, השמאים רובי ומוטי זייד שרכשו את הבנין שברחוב טרומפלדור במיוחד עבורו. בין לילה הוסב מבנה ההסתדרות לישיבה. הרב מאמו מסביר: "באו חילוניים מדניה וקנו את זה מההסתדרות בשבילנו". ומוסיף: בדרך כלל חילוניים פוחדים מחרדים, בעיקר מרבנים, וכאן באו חילוניים מ'דניה' (שכונה אליטיסטית על הכרמל) וקנו את המבנה מידי ההסתדרות למען ישיבה. 

כי כפי שאומרים המקורבים (כבר יש דבר כזה): "כל אחד חילוני שהכיר אותו ידע שאין מה לפחד, ואהב אותו ואת עוזריו. והחילונים שקשורים אליו, לא רק שמעריכים את הישיבה, אלא פשוט אוהבים אותה". והכל כי "הרב שמח על כל יהודי שחוזר בתשובה, אבל לא מכריח אף אחד". "לדעתו לא נכון להגיד לחילוני לחזור בתשובה, כי אם יגיד, זה לא "יזיז" לא והוא לבטח לא ישמע. צריך להגיד דברים ריאליים. מה זה תשובה? תשובה זה לעשות מה שהקב"ה אומר, לכן אם הוא יודע שאדם לדוגמה מחלל שבת, הוא יודע שאם יגיד לו את זה, זה לא יעזור. לכן הוא רק יאמר לו: תשתדל לשמור יותר טוב, תהיה ישר בכספים, אל תגנוב. אם יש לך עסק, תהיה ישר. אם בכל פעם האדם יקבל על עצמו דבר אחד קטן, בעוד 20 שנה הוא יצא צדיק". אולי זו הסיבה שבשנתיים האחרונות "ישיבת בית הסתדרות" פורחת, ועתה כבר מדובר בהרחבת הבנין. על אף שכמנהג בנייני הסתדרות הוא לגמרי לא קטן.


רבבות מאזינים לתוכנית רדיו

לרב מאמו גם יש תוכנית רדיו משלו. פעמיים בשבוע, שני ורביעי, הוא משדר ברדיו האזורי הפופולארי "קול המזרח", הנקלט בתדר 102.8 אף.אם . בכל הצפון. תוכנית זו נמשכת שלוש שעות, היא נפתחת בדברי תורה, ולאחר מכן מגיעות הכופתאות, בזה אחר זה מועלים לשידור מאזינים להתייעצות. והרייטינג גובה. מספר המאזינים לתוכנית, לדברי ראשי התחנה, מוערך בעשרות אלפים בכל שידור. באבא מאמו מתגלה כפסיכולוג מעולה. הוא מחזר את מאזיניו מבחינת הביטחון העצמי ביכולת שלהם לשפר את עצמם ואת דפוסי ההתנהגות שלהם. כל תוכנית הוא מקדיש לנושא חברתי משפחתי פסיכולוגי אחר, פעם ליחס לילדים, פעם ליחס לבן הזוג, לאיסור לשון הרע, להשכנת שלום בבית ועוד. המאזינים שמעידים כי הם "מהופנטים" מגיעים מכל הרובדים וקשת הדעות, מה שכולל דתיים וחילוניים.


טלפון למחסום בחברון

בעת ההילולא הוחלפו סיפורי נפלאות, ואנחנו מביאים אחדים מהם כמו שהם, בלי לתת ערבות. מפי אומרם. כמו למשל, סיפור של יהודי מעפולה שבתו בת השלוש פיתחה הרגלי השינה מקוריים:"הילדה לא נרדמה בכלל, דפקה את הראש בקיר, והחיים שלנו הפכו לגיהינום. גם אנחנו לא ישנו. הלכנו לגדולי המומחים ודבר לא עזר, אז הגעתי לרב עם הילדה, והוא בירך אותה. כמו שהוא אמר, באותו לילה קרה מה שלא קרה מעולם קודם לכן. נשארנו ערים לראות אותה ישנה לילה שלם".

נהג משאית מהצפון: "במסגרת עבודתי הרביתי לנסוע לשטחים על מנת לפרוק סחורה. באחת ההזדמנויות שהגעתי לרב, הורה לי: "שלא תיסע לשם יותר, אתה בסכנה". המשכתי בעבודתי כרגיל, ומספר ימים לאחר מכן נסעתי לכיוון המחסום. מעמדה נסתרת, בין העצים, יצא אלי מחבל עם נשק, בלמתי מיד, הסתובבתי במקום, והמחבל נעלם מהפחד בחזרה לעצים. לא עברה חצי דקה, ואני מקבל טלפון מהעוזר של הרב, משה, ששואל אותי אם הכל בסדר. באמצע השיעור ביקש ממנו הרב לבדוק מה קורה איתי, מכיוון שהוא חש משהו חריג . דמעות עלו בעיני. לא הבנתי איך הוא ידע את הסיפור. ואז ביקש הרב לשוחח איתי ואמר לי:"נכון שאתה בחברון ויצא אליך מחבל עם נשק? הבטחת לי שלא תיסע לשם יותר. ניצלת בנס. זו פעם אחרונה שאתה נוסע לשם". בני זוג מעכו משוכנעים שבזכות באבא מאמו הם זכו להיות הורים. הרופאים לא האמינו שיש סיכוי. אבל כמו בסיפורים, הרב מאמו הבטיח:"בקרוב מאוד תיוושעי. הרופאים ימשיכו להדאיג אותך. אבל אל תתייחסי, הכל יעבור בשלום ותלדי בן". "וכמו שהרב אמר, בחודשים הראשוניים נמצא מום בלב העובר. מתוך ייאוש הבאתי את הבדיקות לרב, שאמר שזו טעות של רופאים. התעקשתי שלא לעשות הפלה למרות המלצת הרופאים, ולבסוף הילד נולד בריא, והרב היה הסנדק בברית המילה שלו".


הזמנה ב25 מליון

אודי, חילוני שמנהל מפעל הייטק מספר כי הוא ושותפו, מנהל רכש בחברת הייטק במשך שלוש וחצי שנים לא הצליחו למכור כלום, וכבר פיטרו 20 אחוז מהעובדים שלהם, עד שברוב ייאוש פנו לבאבא מאמו שהודיע כי בתוך חודש חודשיים הכל יסתדר, ואז פתאום בתוך חודש קיבלו הזמנות למכשירי תקשורת בהיקף של 25 מליון דולר, ומאז הם אינם עומדים בקצב. מעריציו ומאמיניו מספרים על בקירות מפתיעה שהוא מגלה בנושאים טכניים מורכבים, כולל מפעלים וכו'. שהוא יורד לפרטים של מכונות כאילו המציא אותם. ההסבר של באבא מאמו על מקורות הידע הוא בנוסח: "כל החוכמות נמצאות בתורה, כולל מדעים חדשים, שקיימים בעולם בסך הכל 50 שנה. בתורה יש הכל. מי שלומד תורה, משמיים עוזרים לו לדעת הכל". משהו בנוסח הגאון מוילנא.. אבל המאמינים מוכנים להישבע.

"כל תלמיד חכם יכול"

הרב מאמו גם טוען שכל תלמיד חכם, אב שכונה, או רב עיר שיברך, אם מקבל הברכה יאמין באמונה שלמה, יש סיכוי רב שהברכה תתקבל. "עצם העובדה שיהודי מאמין ברב ובברכות שהוא מקבל ממנו, גורמת לכך שהברכה תעזור, ומשמיים עוזרים לו, וזה לא בגלל הרב,אלא בזכות האמונה של היהודי ברב, וזה לא משנה מי הרב". שיטת העבודה עם המתדפקים הרבים על הפתח היא ברכות מעורבות בהדרכה לחיים. הוא מכיר להם כשהוא רואה שאינם הולכים בדרך טובה, גם בעניינים תורניים וגם בעניינים שנוגעים לחיים האישיים, כולל הבית והפרנסה.

יכול על הקווקזים

ויש גם קליינטים מעולם הפשע, אלה עשויים לשמוע הערות בנוסח: הקדוש ברוך הוא רואה את הצדיקים ורואה את העבריינים. הוא רוצה שהעבריינים יהיו צדיקים. אתה לא יכול לחיות בעולם משלך, לקום בבוקר, לחשוב איך לעשות פשעים ולהצליח לצאת מהפשע. אם מגיע קליינט עם וותק בעולם הפשע. הוא מציע לו חצי שנה "חופש". כדי להתארגן בחיים ונראה הלאה. אם הוא מקבל על עצמו. הבאבא מבטיח לו שיהיה איתו באש ובמים. אם לא, גם דלת היציאה פתוחה. "אני נותן לו תחושה שאין לי חיבור איתו. מגיעים אלי בכירים מאוד אצל הקווקזים (שבאזור הצפון אחדים מהם בעלי "מוניטין") אחד מהם, "בכיר" הפסיק עם "כל השטויות" לחלוטין, והוא חובש עכשיו כיפה. באבא מאמו מספר שהחברים שנשארו מאחור לא כועסים עליו, למרות שהם מפסידים "שחקן חיזוק חבל על הזמן". הם שמחים איתו ומאחלים לעצמם להגיע לזה" הוא אומר.


"כשמכריחים לתרום זה חילול השם"

לדברי הרב מאמו, מאז הקמת הישיבה ועד היום הוא לא ביקש מאף אחד אגורה. אין יהודי בעולם שיכול להגיד שביקשו ממנו. תרומה לדבריו: "כשמכריחים לתרום זה חילול השם", וגם יש עצה: "למקומות שמבקשים כסף אל תכנסו, כי הברכה לא תתקבל".