הרב מאמו – העיר כאן דרום אשדוד – שלום רב

עיתון: העיר כאן דרום אשדוד
כותב: דוד לוי
תאריך: 20.06.08

אחרי שצבר אלפי מאמינים בצפון ובמרכז, הרב המקובל רפאל מאמו מסתער על אשדוד

רב תחומי

הרב רפאל מאמו מקריית אתא, רק בן 40, הגיע לאשדוד וכבר הצליח לצבור קהל מאמינים, שמצטרף אל הכדורגלנים, הפוליטיקאים ואנשי העסקים שהולכים אחריו

לפני שבועיים, הגיע הרב רפאל מאמי לאשדוד. הרב שאלפי מאמינים מאזור הצפון מחפשים את הכוונתו וברכתו, החל לקבל פונים וכבר השמועה על בואו פשטה צפה לאוזן, ומאות באו לחכות מחוץ למשרד התיווך "גן רווה", שם הוא מקבל את הפונים. בסוף השבוע האחרון, הוא קיבל אנשים ללא הפסקה במשך 14 שעות, עד השעה חמש לפנות בוקר. רק כשהרב כבר התעייף, הוא יצא מהמשרד, ועוזרו הנאמן משה שהרבני, הסיע אותו הביתה, לקריית אתא, שם, כעבור מספר שעות של לימוד, תפילה ומנוחה, החלה קבלת קהל נוספת. בחדר בו ישב הרב נמצאים דוד אררי ושני בעלי עסקים, במשך חצי שעה הם פורשים בפני הרב את העסקה שעומדת על הפרק, העסקה היא עסקת נדל"ן בסדר גורל של מיליון דולר.לפני שהם יוצאים הרב ממשיך לשאול עוד כמה שאלות מתבקשות כמו "כמה תוכלו לדרוש למטר המכירה,לא להשכרה", הם עונים, הרב מהנהן בראשו נותן את ברכת הדרך, הם מצטלמים איתו, נושקים לידו ויוצאים עם חיוך מהחדר. העסקה יוצאת לדרך."כך זה עובד אצל כל אנשי העסקים הכי גדולים בעולם", מסביר דוד אדרי הבעלים של משרד התיווך, יחד עם אלי רביבו,"הם לא יגידו את זה בתקשורת, אבל מי שמחליט עבורם איך לעשות ומה לעשות זה כל מיני אנשי רוח".

מבחינתו של אדרי, דעתו של הרב מכריעה גם כשזה בניגוד לחוש העסקי שלו, "אין שום סיכוי בעולם שאני אעשה עסקה בניגוד לדעתו", הוא אומר ואפילו נותן דוגמה, "הייתה לי עסקה של איש עסקים שייצגנו אותו ברכישה של בתי מסחר באשדוד,של ארבעה מיליון דולר. יחס נכנסו אל הרב,והוא אומר לי בשום פנים ואופן לא להיכנס לעסקה הזאת. בסופו של דבר נוכחתי לדעת שאם הייתי נכנס לעסקה הזאת, הייתי מפסיד הכל".

בתוך המשרד, על כיסאות העור והכיסאות המאולתרים כי אין מקום לכולם, יושבים המאמינים בהמתנה דרוכה. נשים וגברים, דתיים וחילוניים, מזרחיים וגם עולים מרוסיה,כולם רוצים תשובה. דלת המשרד נפתחת וראשו הגלוי של בחור צעיר מציץ פנימה "שמעתי שיש פה רב שמקבל אנשים,אפשר להיכנס אליו?" הוא שואל. ככה זה עובד, כולם שומעים והשמועה רצה מפה לאוזן."שמעת נכון", עומה לו אחד הממתינים, "אבל יש תור". הצעיר מסתכל מסביבו, חישוב מהיר מבהיר לו כי הסיכוי להמתין ולהיכנס לרב, קלוש, הוא הולך למקום.


בכיסא פלסטיק יושבת רחל, היא גרה ליד אשקלון. ראשה הגלוי ומכנסיה מעידים כי היא כלל אינה דתייה, ולמרות זאת, כבר הפעם השנייה שהיא מגיעה אל הרב. השאלות שצצו ועלו לאחד הפציעה הקשה של בנה במלחמת לבנון השנייה, שהביאו אותה אליו בפעם הראשונה."עד אז אני הייתי קיצונית, הייתי אנטי", היא מספרת,"אבל באותם רגעים הבנתי שחייו של בני ניצלו,עלו לי כל מיני תהיות. אז חברה יעצה לי ללכת לרב מאמו, היא הייתה האדם הנכון ברגע הנכון.יש כאלה שהולכים לפסיכולוג ויש כאלה שהולכים לרב. אני הגעתי אליו לקריית אתא, והוא נתן לי ביטחון רוחני שחסר לי, הוא משלים אותו. עכשיו אני זקוקה לזה שוב,אז הגעתי".

כדורגל ביום ראשון

הוא רק בן 40, וכבר קיבל את התואר "הרואה" בגלל יכולתו, לדברי מאמיניו לראות את הנסתר. אבל כשמבקשים ממנו לספר על עצמו מקבלים את התשובה: "אני רפאל מאמו מרחוב בורכוב 45 קרית אתא" בשנים האחרונות, ובעיקר מאז מלחמת לבנון השנייה, שהיכתה בעירו, הפך הרב גם למרואין מבוקש.

הרב יליד הארץ,גדל והתחנך, בקרית אתא. הוא נחשב לעילוי ובגיל 12 כבר חיבר את סיפרו הראשון. הוא למד בישיבה ספרתית: פורת יוסף שם למד תורה וקבלה מפיו של הרב בן ציון אבא שאול. אחר כך עבר לקרית אתא, נשא אישה והקים את ישיבת "שערי יהודה": לצעירים, וכך החל לפתח את הקהילה שלו, ושמאז גדלה וגדלה, עד שבכנס האחרון שקים הרב בפארק בקרית מוצקין, שהכניסה אליו הייתה בתשלום הגיעו כ6000 איש.

את עיקר פירסמו הוא קיבל, בגלל יוזמה שהוא מקדם בשנתיים האחרונות, שמבקשת להעביר את כל משחקי הליגה בכדורגל מיום שבת ליום חול. הוא כבר ניפגש עם צמרת הכדורגל בארץ, ואכן צעד אחרי צעד, יותר ויותר קבוצות החלו להעביר את המשחקים לימי חול מברכתו של הרב. הוא הפך למרואין מבוקש במדורי הספורט בעיתונים ואפילו השתתף בפנאל שהתקיים בערוץ הראשון.

כבוד הרב אתה מתעניין בכדורגל?

"דוקא לא, אבל באים אלי הרבה בחורים צעירים, שמצד אחד רוצים לשמור את השבת ומצד שני, רוצים לעשות קריירה בכדורגל. במלחמה הזאת בין הרצון לשמור שבת לבין הרצון לעשות קריירה, בנפשו של בחור צעיר, רוב הסיכויים שהקריירה תיקח אותו ולא השבת, אם כל קדושתה".

יש סיכוי שאכן לא תיהיה עוד "שבת של כדורגל"?

"החלטתי להקים כל זעקה כדי שיעבירו את המשחקים מיום שבת ליום חול. ואכן בשנה האחרונה, כל שבוע משחקים שני משחקים ביום שישי, שניים ביום ראשון והשאר בשבת".

ומה עם אשדוד?

"אנחנו לא פועלים קבוצה קבוצה, אלא מול התאחדות שהרי רוב השחקנים בישראל הם שחקנים מאוד מסרותיים. הקבוצות איתנו, הן מאוד רוצות להעביר את המשחקים ליום חול. הבעיה היא ההתאחדות והמועצה להסדר ההימורים בספורט, הם אלה שצריכים לסגור את העניינים".


והקהל? הרי שבת זה היום היחיד בו הוא יכול להתפנות לצפות במשחקים.

"גם הקהל לא רוצה את זה, תעשה סקר בין האוהדים ותראה, שכולם רוצים שזה יהיה בימי חול, בעיקר קבוצות כמו ביתר ירושלים, מכבי תל אביב, הפועל תל אביב. בגלל שבשבת זה פוגע במשפחתיות שלהם. כל השבוע הם עובדים קשה מאוד, ולא רואה את הילדים, יום שבת זה היום היחיד שנשאר להם בשביל המשפחה, ואז הם צריכים ללכת למגרש ולעזוב את האישה והילדים. כדורגל ביום ראשון זה טוב גם לאוהדים, וגם לשחקנים, גם לעם ישראל, גם לתורה וגם לאלוקים".

לדברי הרב, משחק כדורגל בשבת, אינו דינו כמו מסעדה הפתוחה בשבת, והוא מסביר: "מסעדה שבאים אליה בשבת 100 סועדים זה לא חילול שבת המוני כמו קבוצת כדורגל, אפילו כמו אשדוד שהיא לא קבוצה שמושכת מספר עצום של אוהדים, אפילו מכבי תל אביב שהיא קבוצת אמצע הטבלה, שבאים אליה עשרת אלפים איש ראית פעם מסעדה כזאת? זה ההבדל, חילול שבת המוני כמו בכדורגל אין בארץ בכלל. אפילו מאזן גנאיים,הבעלים של בני סכנין, רוצה שנעביר את המשחקים משבת".


מה, גם הוא מתייעץ איתך?

"שחנה המלך כותב שהוא התפלל לאלוהים שכשהוא בנה את בית המקדש וביקש ממנו שיהודים שיבואו להתפלל לפניו, שיקבל גם את תפילותיהם של גויים שיבואו ויקריבו קורבנות. אם גוי מבקש קרבת אלוהים, גם לו יש זכות, גם לו מגיע".


"מי שיכול בלי מתווכים זה מצוין"

אשדוד נחשבת בשנים האחרונות, כ"שייכת" לחצר הרבנית של הרב יאשיהו פינטו.אבל כניסתו של הרב מאמו, כבר מורגשת, למשל,במשפחת רביבו האחים כבר נחלקו בין שני הרבנים, האח דוד נדבק דווקא ברב מאמו ובחצרו, ביום הראשון שבא הרב מאמו לאשדוד, דוד בדיוק טס לחופשה בחו"ל הוא לא פספס את המאורע החשוב כל כך מבחינתו, וממש לפני שיצא לשדה התעופה, הגיע לרב מאמו, קיבל את ברכתו ויצא. אחיו חיים לעומתו לא זז צעד מבלי להתייעץ עם הרב יאשיהו פינטו.

אתה מכיר חצרות של רבנים אחרים באשדוד?

"אני לא מכיר חצרות פה באשדוד, אבל זה חשוב מאוד, הם מקרבים את עם ישראל".


אבל מה לגבי ביקורת בעניין חצרות הרבנים? למה צריך מתווכים?


"מי שיכול בלי מתווכים זה מצוין. אף אחד לא מכריח אף אחד לא מכריח אף אחד לבוא, באים רק אלה שמרגישים צורך לבוא. כמובן, מי שלא צריך את זה מצוין, זה עוד יותר טוב. אנשים יכולים גם לקנות דירה בלי מתווך, אבל מי שלא יכול,פונה למתווך".


מה מביא אליך כל כך הרבה אנשים?

"לא יודע תשאל את האנשים"

מי שבעיקר לוטשים עיניים אל כוחו של הרב, הם הפוליטיקאים שמנסים בכל מיני דרכים להיות ליד הרב ולהצטלם איתו, הרשימה ארוכה, החל מראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ וגם אביגדור ליברמן. אבל הרב מסרב לשייך עצמו פוליטי."אני לא פוליטיקאי ולא מתעסק עם זה.כל הזמן יש אליי פניות, אבל אני לא מזוהה פוליטית עם שום מפלגה,גם לא מפלגה חרדית", אומר הרב. גם את השחקנים הראשיים בפוליטיקה המקומית הוא לא מכיר, אבל הוא מוכן לומר עליהם כמה מילים.


אז מי יהיה ראש העירייה באשדוד?

"אתה יכול לשאול אותי ואני אגיד לך שאתה לא. בזה אתה יכול להיות בטוח".


הדבר שמעסיק היום בעיקר את תושבי אשדוד, זו העובדה שאין בית חולים בעיר, אז יהיה בית חולים או לא?


"בסופו של דבר יקימו פה בית חולים, אבל הרבה ימותו עד שזה יקרה. לתושבי אשדוד מגיע שיהיה בית חולים ועם הפקקים שיש פה ביציאה, אם בן אדם חולה, הוא כבר מאבר את הסבלנות וחוזר הביתה".


כבוד הרב צופה בחירות כלליות בישראל?

"יהיו בחירות השנה, או בתחילת שנה הבאה".


ומה לגבי השבויים והנעדרים?

"על השניים שבלבנון אני לא רוצה לדבר. על גלעד שליט צריך לעשות הכל כדי להחזיר אותו".