ערי המפרץ – גאידמק, הרב מאמו מאחוריך

כותב: נדב מאיוסט
עיתון: ערי המפרץ
תאריך: 24.11.06

יוזמה חדשה תוספת תאוצה: מפלגה למען העניים בישראל בראשותו של הרב רפאל מאמו מקרית אתא

גאידמק, מאמו מאחוריך

אחרי פורום חברי מרכז הליכוד למען העניים והיוזמה להעביר את משחקי הכדורגל לשבת חוזר הרב המקובל מקרית אתא לכותרות, בימים אלה בודקים מעריציו את האפשרות להקים מפלגה חדשה ולמען העניים בישראל, שתורכב מחסידי הרב, היוזמה נשקלת ברצינות אצל הרב וכולם ממתינים להחלטתו.

קרית אתא: מקורבי הרב מאמו מתכוונים להקים מפלגה חדשה בראשותו.


גאידמק לא לבד: על פי תוכנית מגירה שהתחילה לצבור תאוצה בשבועות האחרונים, קבוצת פוליטיקאים ועסקנים מהקריות ומהצפון מתארגנת להריץ רשימה לכנסת הבאה תחת הטייטל "המפלגה למען העניים בישראל". בראש הרשימה, לפחות מבחינה רוחנית, בתפקיד הרב עובדיה יעמוד, אם יסכים לכך, הרב המקובל רפאל מאמו מקרית אתא. בין המעורבים בהכנת הרשימה נמצאים בכירים ממספר מפלגות קיימות, כולל אנשים דתיים, חילונים, רוסים ואך מספר ערבים ודרוזים המקפידים לבקר בישיבת הרב לעיתים תכופות יחסית. כעת ממתינים מארגני המהלך לתשובתו של הרב, לאחר שכבר פנו אליו באמצעות עוזרו, משה שהרבני, ביקשו את תמיכתו ואף הציעו לשהרבני לקבל מקום בכיר ברשימה, כנציג הישיבה. התקווה הינה שעם הסמכתו של הרב מאמו תצבור המפלגה תאוצה, ומאמיניו של הרב יהוו נדבך משמעותי השווה לטענת המקורבים, לפחות ארבעה מנדטים. הכוונה כאן היא לפנות לכלל המבקרים בישיבת הרב בחמש השנים האחרונות והמבקרים בהילולות השונות שקיים הרב, אשר מרביתם הינם תושבי הצפון והקריות. בהילולה האחרונה שנערכה בחי פארק במוצקין נכחו יותר מ6000 איש ששילמו ממיטב כספם כדי לראות את הרב ולקבל את ברכתו. השנה תוכננה ההילולה לכמות גדולה יותר של אנשים, כ10000 איש, אך היא בוטלה עקב המלחמה. אירועים בסדר גודל כזה התקיימו בעבר בארץ רק בתנועות ענק, כמו ש"ס ואחרות. על פי המידע שבידינו, נמצאים במאגר המאמינים של הישיבה יותר מ60 אלף אזרים ממגזרים שונים, אשר ביקורו בחצרו של הרב בתקופה זו לצורך קבלת ברכה והתייעצות. מספר המבקרים רק גדל מדי חודש והופל את החצר לאחת מהגדולות בארץ. בין מארגני הרשימה לא נמצאים אנשים דתיים כמעט בכלל, אלא דווקא חילונים ואנשים ממוצא רוסי וערבי. בין היתר מדובר בדמות מובילה בעולם הרוסי, אדם תל אביבי שמחוזר על ידי אנשי ארקדי גאידמק ואנשי אביגדור ליברמן. במידה שהמהלך ייצא אל הפועל, ואנשי אביגדור ליברמן. במידה שהמהלך ייצא אל הפועל, הקהל הרוסי שיילך עם הרב מהווה נקודה מדאיגה למחשבה גם עבור ליברמן וגם עבור גאידמק. הסיבה לכך היא כי בעיני הקהל החילוני נתפס הרב מאמו כאדם מתון, שמוביל מספר מהמלכים שלא מאפיינים כלל אדם דתי קיצוני. בין היתר יזם הרב מהלך שזכה להדים רבים בתקשורת ולהסכמת כלל שחקני ליגת העל בכדורגל, כאשר הציע להעביר את משקי הכדורגל ליום חול על מנת שגם הציבור הדתי והמסורתי יוכל לצפות בהם. מהלך זה החל להיבנות ומרבית השחקנים חתמו על העצומה שהעביר ביניהם עוזרו של הרב, משה שהרבני. כעת ממתינים הישיבה להתפתחויות מצד היו"ר של ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון, שמעורה בפרטי המהלך ואף תומך בו.


בסגנון הרב עובדיה

לפני שנתיים, כשמפלגת הליכוד היתה בשלטון, יזם הרב מהלך נוסף. שהרבני בברכת הרב הקים פורום של חברי מרכז הליכוד למען עניי ישראל. הפורום תפס תאוצה עד כדי כך שהצטרפו אליו מכל רחבי הארץ יותר מ300 חברי מרכז, המהווים 10 אחוז מכלל חברי מרכז הליכוד. נראה, כי הפוליטיקאים הבינו מהר מאוד את כוחו של הרב. במהלך הבחירות בין אריק שרון לביבי נתניהו בתוך הליכוד היה לחץ גדול על הרב לנקוט עמדה ולבחור באחד מהצדדים, אך הרב נמנע בטענה שהפורום הוקם אך ורק למען שכבות המצוקה בישראל. בבחירות האחרונות אנשי ביבי יצרו קשר עם הרב וביקשו את תמיכתו, כמו גם חברי מפלגות אחרות. הרב מצידו קיבל את הפניות, נמנע מלהתערב, ורק בירך את כולם בלי להביע תמיכה רשמית באף אחד מהגורמים הפוליטיים. לאחרונה נעשתה פנייה לעוזרו של הרב, משה שהרבני, כדי שישכנע את הרב להצטרף להקמת המפלגה למען העניים ואף הוצע כי שהרבני בעצמו יהיה אחד ממובילי הרשימה. נראה, כי אם יסכים בסופו של דבר הרב לעמוד בראש המפלגה, ימוקם שהרבני האחד משלושת המקומות הראשונים בתוך נציג ישיבת "שערי יהודה". בישיבת הרב קיבלו בשביעות רצון את ההערכה שלה זוכה הרב מהפוליטיקאים, אך טרם ברור אם הרב יחליט ללכת על המהלך ולהכניס את שמו לפוליטיקה עד עתה נמנע הרב מלהשתתף במריבות הפוליטיות ולא הזדהה עם אף מפלגה בבחירות האחרונות. הדבר שעשוי לשכנע את הרב להיכנס לפוליטיקה בכל זאת ולהיענות ללחץ הגדול שמופעל עליו הוא חשיבות נושא העוני בעיניו, אשר באה לידי ביטוי כבר בהקמת פורום חברי מרכז הליכוד. בחדרי חדרים כבר מדברים מקורבי הרב שרשימה כזו, אם תקום, עשויה להיות הפתעת הבחירות, משהו בסגנון שינוי של הבחירות הקודמות והגמלאים של הבחירות האחרונות. יוזמי המהלך מציינים שבכל מקרה מילת הרב היא שתקבע מה מתחרש במפלגה, בלי מלחמות פנימיות ובלי פולישטיקים פוליטיים, משהו בסגנון הרב עובדיה בש"ס.


"הן לא חיים במציאות"


אחרי מהפעילים המרכזיים להקמת המפלגה הוא חבר הליכוד בקרית ים, ניסים צרפתי, הנחשב לאחד מבכירי הליכוד באזור הצפון ומשמש מנהל לשכת התעסוקה בחוצות המפרץ. תפקידו של צרפתי, המפגיש אותו מדי יום עם מאות ואלפי אנשים הסובלים מבעיות כלכליות, גורם לו יותר מכל לרצות בכניסת מפלגה שכזו לכנסת, אשר תילחם למען זכויותיהם של אותם האזרחים. "מדי יום אני רואה אנשים מסכנים שאף אחד לא עוזר להם, מאבדים כיוון", אמר צרפתי. "קח את האוכלוסייה האתיופית, הם הולכים לאיבוד. אף אחד לא מטפל בהם כמו שצריך. בשנות ה2000 אנחנו חוזרים למה שהיה פעם במעברות. מנגד, ישנן גזירות של האוצר כאילו הם לא חיים במציאות". צרפתי הוא היחיד ממארגני המהלך שמוכן בינתיים להיחשף. חבריו להתארגנות הינם חברי מפלגות החוששים לצאת לתקשורת לפני קבלת החלטת הרב, שכן אם ייצאו בהצהרות והרב יסרב לשתף פעולה, הם עלולים למצוא עצמם נופלים בין הכיסאות. צרפתי:"זו התארגנות של הרבה זמן והמטרה העיקרית היא עזרה. לא כמו מפלגות חדשות שאנשים מחפשים כיסא לעצמם ואתה רואה שאחרי כמה חודשים זה נגמר. אני עם פוליטיקה גמרתי, אבל אני נרתם לעזרה רק בגלל דבר אחד, לעזור לאוכלוסיות הנזקקים שאף אחד במדינה לא אכפת לו ממנה היום. אני מוכן לרתום אדם צנוע כמו הרב מאמו שעוזר להמון אנשים מאמינים, לעיתים בסתר. כדי לעזור לנזקקים, צריך כוח, בלי כוח אתה לא יכול לעזור לאף אחד. אם הרב, שמתנגד עד היום, ישתכנע, המהלך הזה יצליח".


צרפתי מציין בגאווה את התארגנות חברי מרכז הליכוד, שכללה כנס גדול והראתה כיוון חיובי למהלכים מסוג זה. "היום המטרה שלי היא לא פוליטיקה. מה שחשוב לי זה לעזור לנזקקים כמה שאפשר. לשם כך אני מוכן לעזוב את הליכוד ולא להתעסק בפוליטיקה. בפוליטיקה הכל מושחת. אני בטוח שאדם ענק כמו הרב מאמו יגיע רק לשם מטרה זו. אני אהיה גורם משפיע ועוזר, אבל כנראה לא בתוך הרשימה".


לפחות שישה מנדטים


היה וקמה הרשימה, איך אנחנו כמצביעים נוכל להאמין לכם אחרי שינוי והגמלאים שהבטיחו, קיבלו קולות ונעלמו?

"אם תקום המפלגה הזו, לא יהיה אדם ברשימה שאני לא מאמין בו בלב שלם. הקבלות שלהם טהורות, והם יבואו במטרה אחת. אנשים המוכרים כישורים, שידוע מראש שלא יבגדו בעקרונות שלהם. לא יהיו פוליטיקאים, רק אנשים פשוטים וצדיקים".


במה כוח אתה חושב שיהיה לרשימה כזו?


"אני מאמין ששישה מנדטים בטוח ואנחנו נוכל להיכנס. יש ברחבי הארץ המון מאמינים לרב. הרבה יותר ממה שחושבים, והם עושי דברו של הרב".


אחד מהיוזמים הבכירים של המהלך, אדם ממוצא רוסי: "אני עוקב אחרי הרב כבר כמה שנים ומאחר שהנושא של העוני ושכבות המצוקה קרוב לליבי וחוויתי אותו על בשרי, אני תומך במהלך. אני חושב שעם הכבוד שלו זוכה הרב בכל רחבי הארץ וההשפעה הגדולה שלו על קשת רחבה של הציבור, הכוח שמפלגה כזו יכולה לצבור עם ריצתה לכנסת יביא להחלטות הרות גורל עבור רבים מתושבי המדינה הסובלים מבעיות כלכליות". גורם מוכר במגזר הערבי: "אני חושב שאין קשר בין זה שהעומד בראש המפלגה הוא יהודי דתי או ערבי. כאשר המטרה היא כזו, אין סיבה שלא כולנו נירתם אליה. אני מצידי אשקיע את מירב כוחי במהלך כזה". עוזרו של הרב, משה שהרבני, הופתע לשמוע את שאלת העיתון בנושא ומסר תגובה אלגנטית מתחמקת:"לא יודע איך הנושא הזה הגיע אליכם. כרגע אני יכול להגיד רק שאין תגובה. אם יהיה משהו לספר, אתם הראשונים לדעת".