הרב מאמו במוסף 7 ימים של ידיעות אחרונות

עיתון: ידיעות אחרנוות מוסף 7 ימים
כתבת: שוש מול

תאריך: 18.4.2008

רב הנסתר

הרואה

שם: הרב רפאל מאמו גיל:41
מייחסים לו:ראיית הנסתר וברכות עיר:קריית אתא

למרות אזהרה מפורשת מרבו לא להתקרב לשטחים, יעקב עמר(40), מוביל מוצרי חשמל("אלטעזאכן") מקריית ביאליק, בחר להסתכן."הייתי בצבא הנהג של מח"ט גולני,כך שאני מכיר את כל המעברים", הוא מספר."נהגתי לנסוע עד מחסום תרקומיה שבגזרת חברון, והסוחרים הערבים היו מחכים לי מהצד השני".

"יום אחד", הוא ממשיך, "המחסום היה סגור. הסוחרים הציעו שאעקוף ואסע בדרך הררית. הייתי עם הסבל שליף והתחלנו לטפס בעלייה. לפתע אני רואה מחבל עם קלצ'ניקוב יוצא מהשיחים, ונעצר 50 מטר על הכביש לפניי. בלמתי מיד ושנינו קפצנו החוצה. כנראה שהיה לו מעצור בנשק, והוא ברח חזרה לשיחים. למזלנו בדיוק הגיע ג'יפ מג"ב. עוד אני רועד מפחד, כולי צמרמורת, הנייד שלי מצלצל. 'הרב מאמי רוצה אותך'.הוא היה בדיוק בשיעור ודיבר איתי לאוזני האברכים.'הכל בסדר? לא נפצעת?'.'כן כבודו', בלי לשאול איך הוא יודע. מאז אני לא עובר דרך שם יותר".

הרב רפאל מאמו, המכונה "הרואה", נחשב לכוכב עולה בשני הקבלה, ואהוד בעיקר על בכירי הכדורגל. הוא התחנך בישיבת "פורת יוסף" בירושלים אצל החכם בן ציון אבא שאול זצ"ל. בגיל 15 פירסם ספר ראשון, ובגיל 18 הוסמך לרב. הוא שירת תשעה חודשים בצבא, וב98' הקים את ישיבת "שערי יהודה" בקריית אתא. "הרואה" נשוי פלוס שניים,נחשב למקובל ליברלי,לא מזוהה פוליטית, ופוגש גם מוסלמים ונוצרים. עוזריו מספרים כי הוא מקבל 1000 איש בשבוע , בקריית אתא ובת"א חי בצניעות וישן שעתיים ביום. במקביל לשיעוריו בישיבה, "הרואה" כותב חידושים ופירושים לתורה ולקבלה. אחת לשנה הוא גם עורך הילולה. בחדר ההמתנה מקבל את הבאים עוזרו הנאמן משה שהרבני. הפונים ממלאים טופס עם שמות נוספים לברכה. לעתים ננעל "הרואה" על אחד השמות ומוסר את אבחנתו: בריאות, פרנסה, זיווג, עיו הרע. לפי צילום הוא מנתח את אופי האיש,בעיותיו ומציע פתרונות. לדברי חסידיו הוא אף יכול לאבחן אם האדם חי או מת. פגישה נמשכת בין חמש לעשר דקות. הרב יושב על כיסא, לפניו פרושים ספרי קודש, ועל מצחו חקוקה מלידה האות ש' (שדי לפי חסידיו) דבר שמעצים את הילתו בעיני המאמינים סביבו. בקול נעים ושקט הוא מבקש מהפונה לעמוד מולו, להניח את יד ימין על יד שמאל, להצמיד ללב, לעצום עיניים ופוצח בתפילה שמתעצמת לבכי מר. הרב לא מאמין בניסים. לטענתו, תפקידו הוא להעניק חוויה רוחנית, ואם האדם מאמין-הברכה מתקבלת.

בין מבקריו: בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן, רובי ריבלין, גדעון עזרא, עוזי לנדאו, משה כחלון, ישראל כץ, אהוד יותם, אלון דנקנר, מוטי זייד, מוטי עדן, יוסי אבוקסיס,אלי אוחנה, הראל מויאל, צדי צרפתי, סיגל שחמון,מאור בוזגלו, רוני לוי, יניב קטן, אבי לוזון, אלי לוזון ולירן שטראובר.