הרב מאמו עיתון ערי המפרץ – הקללה

עיתון: ערי המפרץ
כותב: מורן אזולאי ואתי דור

 

הקללה

עשרה דיירים מבלוק אחד בשדרות דגניה 5 נפטרו בשנים האחרונות מסרטן, ארבעה נאבקים היום במחלה.טרגדיה נוראה, שהכיתה כמעט בכל משפחה שנייה, ללא כל הסבר ונגד כל היגיון וסטטיסטיקה. מה יש בבלוק המטופל בקרית חיים המערבית, ומדוע דווקא שם. מומחים של המשרד לאיכות הסביבה כבר ערכו בדירות מקיפות במקום. טרם התקבלו תוצאות

 

הרב רפאל מאמו: הבניין עומד על בית קברות יהודי עתיק

אהרון אביזמר התגורר במשך 18 שנה בבניין ולאחר מכן עבר דירה. לפני שנה התגלה בגופו סרטן, ורק בשבוע שעבר, בעקבות הכתבה בעיתון "ערי המפרץ", הבין שאינו היחיד. והשבוע הגיע גם הרב מאמו, שבירך את אחד הדיירים.

"גרתי בבניין שברחוב דגניה 5 במשך 18 שנה, וגם אצלי התגלה מחלת הסרטן", סיפר השבוע אהרון אביזמר, תושב קרית חיים. אביזמר, בן 68 לאב לארבעה ילדים, הגיע לבניין ברחוב דגניה לפני שנים רבות, ועבר משם עם התרחבות המשפחה. כשעברה המשפחה דירה, לא ידע אביזמר על מחלת הסרטן שקיננה כבר בגופו, או על מחלתם של שכנים נוספים. כיום הוא מתגורר ברחוב משמר העמק, בקרית חיים המזרחית, ובשבוע שעבר הופתע לשמוע על המספר הרב כל כך של דיירים שהמחלה הגיעה אליהם.

בשבוע שעבר פורסם בעיתון "ערי המפרץ", כי יותר מ11 דיירים המתגוררים בבניין חלו או חולים בסרטן אחוז גבוה בהרבה מהרגיל. עד לא מזמן, סיפרו הדיירים, הם לא קישרו בין המקום המגורים לבין העובדה שמספר החולים בבניין גבוה מאוד. בשבועות האחרונים, בפגישות אקראיות בחדרי המדרגות ובחצר, החלו שני, אם זיהום, למה דווקא בבית הזה ולא בבתים סמוכים? זה דבר שאני באמת לא יודע להסביר".

בשבוע שעבר נמסר ממשרד הבריאות, כי מומחים מטעמם הגיעו למקום וערכו בדיקות, אולם למעט העובדה שקיים כמעט ריח דלק באויר, לא נמצאו ליקויים אחרים. במשרד לאיכות הסביבה מסרו כי בדיקה מקיפה נערכת בימים אלה, אולם תוצאותיה טרם התקבלו. מנהל משרד לאיכות הסביבה במחוז, רוברט ראובן, מסר כי לא הגיעו עדיין תוצאות הבדיקה שנעשתה במקום.

"הבניין נבנה בפזיזות"

 

לאחר פירסום הכתבה ולאחר ששמע הרב המקובל רפאל מאמו מקרית אתא אודות התופעה הודיע כי בכוונתו להגיע אל הבניין ולערוך בו תיקון. במסגרת ביקרו בחצר הבניין אמר, כי יערוך סיור בשטחו ואף ייתן ברכה לדייריו. לאחר פירסום הכתבה התברר, כי גם אביזמר ,שחי שנים רבות בבניין הזה, מתמודד בימים האלה עם המחלה הקשה. "18 שנה חייתי עם משפחתי בבניין" סיפר. "כידוע, הוא הקרוב ביותר לתחנת הדלק. תחילה זה הפריע רק בגלל הרעש מכיוון התחנה. אני הייתי עובד בלילות, ופשוט אי אפשר היה לישון. בזמנו ניהלתי התכתבויות ארוכות עם כל משרד אפשרי על מנת שמישהו יטפל בנושא הרעש, עד שהחליטו שאני צודק והציבו במקום חומה חוסמת רעש".

בהמשך, מספר אביזמר, החלו להגיע גם ריחות חריפים, אותם הזכירו בשבוע שעבר פתרון, הרי שלגבי הריחות לא היה מה לעשות" אמר אביזמר. "בשלב מסוים החלטנו לעבור דירה, לא בגלל שידענו על משהו חריג שהתרחש שם".

כמה שנים מאוחר יותר, מספר אביזמר, התגלה המחלה גם אצלו. "בחודש מאי, בשנה שעברה, התגלה בגופי סרטן. הייתי צריך לעבור ניתוח, והרופא התחיל לטפל בי באזור המעי הגס, אבל העיר אותי ואמר שיש גוש שמפריע לו בטיפול. עברתי בדיקות, והתגלה הסרטן במעי הגס. נאלצו לחתוך ממנו 70 ס"מ. היו לי שתי ברירות, והייתי צריך לבחור אחת בדרך הטיפול במחלה. החלטתי לקחת תרופות הורמנ

כעת כשגילו אצלך את המחלה ונודע לך על שאר המקרים, אתה חושב שזה מקרי?

"עד שקראתי על המקרים, לא ידעתי שהמצב כזה. בתקופה בה חייתי בבניין, אף אחד לא ידע על השני. אני מכיר היטב את כל הדיירים שסיפרו את סיפוריהם. אחרי הכל, חיינו ביחד שנים רבות, והידלים שלנו גדלו ביחד, אבל זאת הפעם הראשונה שאני שומע על המצב".

רוב השכנים לא מאמינים בקללה שכביכול רובצת על הבניין.

"גם אני לא מאמין בקללות ובעין הרע.אני זוכר היטב את הריחות החריפים שם, ולכן חשבתי על אפשרות של זיהום. מצד

ביום שלישי, בשעות הערב, הגיע הרב מאמו לבניין וסייר סביבו מספר דקות. לאחר מכן התעניין בבדיקות שערכו במקום משרד הבריאות והמשרד לאיכות הסביבה. לאחר שנאמר לו כי מומחים מטעם משרד הבריאות לא מצאו דבר חריג מלבד מעט ריח דלק באוויר וכי תוצאות המשרד לאיכות הסביבה טרם הגיעו, השתהה מספר שניות, לאחר מכן קבע: "פה היה פעם בית קברות יהודי. צריך לבדוק במכון ארכיאולוגי את העניין הזה. הבניין פה נבנה בפזיזות".

שלומי זיו, אחד הדיירים בבניין, שאמו נפטרה לפני כחצי שנה ממחלת הסרטן וגם הוא לקה בה, ירד לחצר הבניין בזמן ביקורו של הרב. הרב מאמו החליף עימו מספר מילים ובירך אותו, ערך הרב המקובל תיקון שהמחלה בבניין תיעצר ולא תתפשט מעבר לקיים.