הרב רפאל מאמו שליח הציבור – עיתון השבוע בקריות

כותב: אלירן טל
עיתון: השבוע בקריות
תאריך: 12.10.05

שליח הציבור

הרב רפאל מאמו בראיון מיוחד: על הילדות הקשה בקריית אתא, על ההתנתקות ועל המצב החברתי בארץ וגם: מה התחזית השנתית של הרב.


הוא בקושי בן 40 וכבר נחשב לאחד הרבנים הפופולאריים ביותר בארץ, לרב המקובל רפאל מאמו פונים מדי שבוע אלפי אנשים המקשים עזרה, בהם פוליטיקאים ואנשי עסקים, שלא עושים צעד אחד בלעדיו, בהילולה שערך החודש הגיעו 6000 איש בהם שרים, חברי כנסת וראשי העיר של הקריות, בראיון מיוחד מספר הרב לאלירן טל על הילדות הקשה בקריית אתא(,,עד גיל 18 לא ידעתי מה הוא הטעם של גבינה צהובה"), על ההתנקות("זה מהלך איון ונורא"), על המצב החברתי בארץ ("בשביל הממשלה העניים הם נטל. בממשלה מתייחסים רק לסלבריטאים ולעשירים". וגם: מה התחזית השנתית של הרב.הסיפור של הרב המקובל רפאל מאמו מקריית אתא יכול להפוך בקלות לתסריט של טלנובלה מצליחה. הרב המקובל, אליו נוהרים מדי שבוע אלפי אנשים מכל שכבות האוכלוסייה ומכל רחבי הארץ, נולד ברחוב יוספטל בקרייה למשפחה קשת יום. המצב הכלכלי של משפחתו היה קשה והרב חי אי שם מתחת לקו העוני, כמו רבים וטובים מתושבי ישראל. הרב מאמו:"חיינו ברמת חיים נמוכה מאוד, אמא שלי הייתה תופרת עשרים פעם את המכנסיים שלי, קרע על קרע, כי לא היה כסף לקנות לי מכנס חדש. עד כיתה ח' כל בוקר הייתי בא לבית ספר עם סנדוויץ' עם ממרח שוקלד. כל יום. היו ילדים בכיתה שלי, שבאו מבתים מבוססים יותר, שאכלו כל יום משהו אחר. פעם נקניק, פעם גבינה צהובה. אני עד גיל 18 לא ידעתי מה הוא הטעם של הגבינה הזאת. להורים לא היה מספיק כסף כדי לקנות גבינות, זה היה מותרות. "את הימים והעצובים ההם, ימי ילדותו, לא שוכח הרב. למרות שהגיע לגדולה ולהצלחה גדולה הוא עדיין זוכר מאיפה הגיע. הוא זוכר את העניים, הנזקקים, החולים והקשישים ומנסה לעזור להם בכל דרך אפשרית. למרות העוני והמצוקה, הרב מאמו החליט כבר אז, כנער עני לדבוק בדרך הישר. הוא לא הדרדר לפשע או לסמים, כמו רבים וטובים מהצעירים שגדלו בעוני ובמצוקה. במקום זה הוא המשיך ללמוד תורה, להתחזק ולהאמין שיהיה טוב. ככל שנקפו השנים הוא גילה את כוחותיו ואת יכולתו לסייע לאנשים במצוקה. זה הפך להיות יעודו המרכזי עזרה לנזקקים ולאנשים שצריכים את תפילתו או עצתו. לא מעט ניסים קשורים בשמו. הנה אחד מהם: לפני כשנתיים הגיעה לרב אישה עקרה. היא סיפרה לו כי הייתה נשואה בעבר פעמיים אולם שני בעליה עזבו אותה לאחר שלא הצליחה להיכנס להריון מהם. לאחרונה היא הכירה בחור נוסף, ושניהם התאהבו, אולם היא חוששת להינשא לו בגלל חוסר יכולתה ללדת ילדים. מקורב לרב:"הוא בירך אותה ואת חברה לחיים והתיר להם להינשא. שנה לאחר מכן נולד לה בן. הרב מאמו היה המוהל שלו והשמחה באותו אירוע הייתה גדולה מאוד. "הסיפור המרגש הזה על האישה העקרה הוא רק אחד מיהי רבים. השמועה על יכולותיו המדירות של הרב פשטה גם ברחבי הקריות ומאוחר יותר בכל הארץ. כיום, הרב מקבל קהל שלוש פעמיים בשבוע: בימי ראשון, שלישי וחמישי. מדי יום, והמחזה הוא נדיר, מגיעים אליו למעלה מ400 איש. מכל שכבות האוכלוסייה, בכל הגילאים, מכל העדות עוזרו של הרב, משה שהרבני, מספר:"מגיעים אלינו מצד אחד צעירים אחרי צבא, שמחפשים כיוון בחיים, נשים עקרות, אנשים נזקקים והמצד השני אנשי עסקים עשירים ומצליחים וגם פוליטיקאים שבאים להתייעץ ברב. יש אנשים שנאלצים להמתין שש או שבע שעות כדי להיכנס לרב, בגלל העומס והביקוש. אפילו בני מיעוטים מגיעים לקבל עצה מהרב, היית מאמין?

"הרב מאמו:" הצעירים באים כדי לקבל ממני כיוון בחיים ולשתף אותי בהתלבטויות נפשיות שיש להם. אחרים באים להתייעץ. דלתי פתוחה לכל דיכפין. "הרב לא מבקש כסף עבור ביקור אצלו. בסוף הפגישה רק מי שמעוניין ויכול תורם לפי ראות עיניו. והנה המחשה לכוחו והצלחתו של הרב מקריית אתא. החודש ערך הרב הילולה גדולה בפארק העירוני בקריית מוצקין. להילולה הזאת הגיעו לא פחות מ6000 בני אדם, בהם כל ראשי העיר של הקריות, חברי כנסת ואפילו שר החקלאות, ישראל כץ. גם שר האוצר לשעבר, בנימין נתניהו, אמור היה להגיע לקרייה על מנת להיפגש עם הרב, אולם בסופו של דבר נדחתה הפגישה לאחר שדבר קיומה הודלף לתקשורת. הרב מאמו מצד אחד מעדיף שלא להביע עמדות פוליטיות אולם מצד שני הוא בהחלט מעורה ומעורב בתחום, בעיקר לשם סיוע לנזקקים ולשכבות החלשות. הרב מאמו: "נושא הרווחה הוא נושא שמטריד אותי מאוד. אני נפגש עם הורים שנלחמים כל יום מחדש כדי להביא לחם לילדים שלהם. אני רואה ילדים שסוף יום הלימודים לא יכולים ללכת לקיוסק ולקנות משהו טעים הם עומדים בצד, מבויישים, ומסתכלים איך החברים שלהם אלה שיש להם קונים ארטיק וממתקים. זה קורע את הלב. אני חושב שאנחנו כמדינה וחברה, צריכים לחזור ולהיות מדינה נזקקת. כלומר, שהממשלה תתמוך בכל אותם אנשים שאיבדו יכולת לעבוד, וגם בקשישים ובאימהות חד הוריות שלא יכולות גם לגדל לבדן שניים או שלושה ילדים וגם להתפרנס בכבוד. האנשים האלה חייבים לקבל עזרה כלכלית מהמדינה כדי לחיות כמו שצריך. מצד שני, אנחנו מדינה מצליחה מאוד מבינה כלכלית. ההיי טק כאן פורח, העסקים. חשוב שכל אותם אנשים שמתפרנסים טוב לא ישכחו את אלה שאין להם ויתרמו מכל הלב. אני מסכים עם זאת עם ביבי שאנשים צעירים, בני 21-22, וכאלה שהם בריאים ילכו לעבוד ולא יחתמו אבטלה וישבו בבית. זה לא צודק. "הרב מאמו לא רק מדבר, הוא גם פועל. הרב הבין שהיחידים שמשפעים על פעילות הכנסת והממשלה הם חברי מרכז הליכוד. לפיכך, הוא גייס למעלה 300 חברי מרכז ליכוד מכל הארץ והקים פורום חברתי שמטרתו מלחמה בעוני והצבת דרישות לנבחרי הציבור. הרב מאמו:"לצערי, בממשלה לא אוהבים את האנשים העניים מקריית אתא, מקריית ים או מעכו. השרים וחברי הכנסת אוהבים רק את העשירים מצפון תל אביב או משוהם. הפוליטיקאים אוהבים את אנשי העסקים והסלבריטאים ושוכחת את אלה שאין להם. בגלל זה הקמנו את הפורום הזה שכבר התחיל להשפיע לטובה על הפוליטיקאים. אני גם מבקש מכל פוליטיקאי או איש עסקים שבא אלי לשיחה שיעזור לנזקקים ולמסכנים.

"אולי תפנה לפוליטיקה? הרב מאמו מהנהן בשלילה מוחלטת:"לא, לא, אני לא רוצה להיות פוליטיקאי. זה לא מעניין אותי ואני אגיד לך יותר מזה הפוליטיקה עושה לי בחילה. אם אני אכנס לפוליטיקה זה ישים אותי בצד מסויים ואני לא רוצה להיות בצד כלשהו. "אבל הרב המקובל לא נמנע מלהביע את דעותיו הפוליטיות. גם הוא, כמו רבנים רבים וטובים, התנגד נחרצות למהלך ההתנתקות שהוביל שרון . הרב מאמו: "מהלך ההתנתקות הוא צעד נורא ואיום, קשה מאוד. שרון עשה טעות כי הפלסטינים למדו עכשיו שכאשר הם עושים שרירים ודורשים הם גם מקבלים. הסכנה הכי כדולה היא ששרון יוותר חלילה גם על ירושלים עיר הקודש. מי שהחזיר את עזה לא יוכל לעמוד בלחץ שייבקשו ממנו להחזיר את ירושלים המזרחית והכותל. אני מעריך שבמצב כזה אני ויתר הרבנים פשוט נתקומם נגד החזרת חלק מעיר הקודש. "מה התחזית שלך לשנה הקרובה? "ברמה הכלכלית אני מאמין שהמצב של ים ישראל ישתפר. אולי לא נרגיש את זה בטווח הקצר אבל בגלובלי המצב הכלכלי יהיה יותר טוב מאשר בשנים הקודמות. מהבחינה הביטחונית, אני חושש שהמהלך ששרון הוביל ההתנתקות תביא אולי לכמה חודשים של שקט, אבל אם הוא לא יחזיר לפלסטינים עוד שטחים כמו שהם רוצים הפיגועים והטרור יחזרו ולא יהיה כאן שקט".

לסיכום
אני מבקש מהרב הפופולארי שיאמר את דברו לקראת יום הכיפורים. הרב מאמו: "הלוואי וכל אחד מאתנו יעשה חשבון נפש, יתחרט על מעשים לא טובים שעשה ויעשה השנה יותר מעשים טובים. כל אחד צריך להגיד לעצמו: 'אבינו מלכנו חטאנו ופשענו כי שכחנו את האהבה והאחווה בינינו ושכחנו את המסכנים ואהבנו את הסלבריטאים והעשירים. שכל אחד מאיתנו יתרום וייתן למען הנזקקים והעניים, הקשישים והחולים.


"שיהיה לכולכם צום קל וגמר חתימה טובה'