מעריב – מתפלל משבת לשבת

עיתון: השרון (מעריב)
תאריך: 8.6.07
כותב: שימי בקר

מתפלל משבת לשבת

הרב רפאל מאמו, מי שכוכבי הכדורגל עולים אליו הרגל, החתים את מרבית שחקני ומאמני ליגת העל על עצומה הקוראת להעברת המשחקים משבת ליום חול. בראיון "לזמן השרון" מספר הרב על התמיכה ברעיון, שמגיעה עד יו"ר ההתאחדות, על הימורים בטוטו ועל ביקור המפתיע של בני סכנין בלשכתו.

הרעיון להעביר את משחקי הכדורגל מיום שבת ליום חול אינו חדש. אנשי כדורגל, עסקנים ואוהדי כדורגל שומרי מסורת גלגלו את היוזמה הזו לפתחה של ההתאחדות לכדורגל לא פעם, אבל נדחו שוב ושוב. הפעם נדמה כי היוזמה תופסת תאוצה ועשויה להתממש כבר בעונת 2008-9. הסיבה לכך היא שבפעם הראשונה עומד מאחורי העניין רב מקובל, הרב רפאל מאמו, שאנשי כדורגל מהשורה הראשונה פוקדים את חצרו בקביעות. בריאיון ל"זמר השרון" מספר הרב מאמו כיצד נולדה היוזמה, על הימורים בטוטו ועל הביקור המפתיע שערכה קבוצת סכנין בלשכתו. ישיבתו של הרב מאמו, "שערי יהודה", ממוקמת באחת השכונות היותר צנועות של קריית אתא. המקום, שעד לא מזמן היה שייך לתנועת נוער, שופץ בסיוע אנשי עסקים, שמבקרים באופן קבוע בחצרו של הרב ורק לאחר ברכתו ועצתו סוגרים עסקאות במילויוני דולרים. גם פוליטיקאים בכירים פוקדים לעיתים קרובות את חצרו, למרות שהרב נמנע משיוך פוליטי.

"הרב מקבל קהל בלי הבדל דת, גזע ומין ואינו פוסל כל אדם באשר הוא", אומר משה שרהבני, עוזרו האישי של הרב ששיחק בעבר במכבי חיפה וחזר בתשובה לפני כ14 שנה. "מדי שבוע אנחנו מקבלים יותר מאלף איש. הרב ישן רק שעתיים ביממה ויש ימים שהרב לא ישן כלל".

החיילים מפסידים

הפרויקט העיקרי שמעסיק את הרב מאמו זה כשנתיים הוא הניסיון להעביר את משחקי הכדורגל משבת לימי חול. "בשנתיים האחרונות החלו להגיע אליי שחקני כדורגל הממורמרים על כך שהם חייבים לעזוב בשבת את המשפחה, האישה והילדים וללכת לשחק", אומר הרב מאמו. "המצב הזה פוגע באחדות המשפחתית, ושחקנים רבים הגיעו ממש למשבר משפחתי. החלטתי שצריך לעשות משהו למענם ובדרך זו למנוע חילול שבת. מה שנקרא מצווה כפולה".

אתה מתעניין בכדורגל?

"לא ממש. עוד מילדות לא אהבתי את המשחק בגלל חילול השבת שנקשר בו. גרתי ליד מגרש כדורגל וכשהייתי הולך לבית כנסת בשבת שמעתי את רעש האוהדים ומאוד כאב לי על חילול השבת ההמוני".

המשחק הזה נחשב לבילוי עממי מאוד פופלרי. חיילים מחכים לשבת כדי ללכת לראות את המשחק.

"זה מה שאני לא מצליח להבין. תחשוב על חייל שמשרת בגבול. חודש שלם משפחתו לא ראתה אותו. הם מחכים לשבת איתו. אמא, אבא והאחים מחכים לשמוע ממנו ולשוחח איתו, והוא צריך לרוץ למגרש בשביל לראות משחק. גם אם הקבוצה שלו ניצחה. המשפחה שלו הפסידה".

הטוטו מרוויח

אחד הגורמים המרכזיים שמעורבים קביעת מועדי המשחקים הוא מועצת ההימורים בספורט, שצריכה לקבוע עמדה לפי הדרך שבה ישפיע המהלך על ההכנסות מהטוטו. לדברי הרב מאמו, העברת המשחקים ליום חול לא תפגע בהכנסות, אלא דווקא תגדיל אותן. "חלק גדול מהציבור הדתי והחרדי משתתף במשחקי הלוטו והפיס. לעומת זאת, משחקי הטוטו אסורים באופן חד משמעי בגלל חילול שבת הכרוך בכך. לכן סביר להניח שברגע שיעבירו את המשחקים לימי חול, הציבור הדתי והחרדי ינדוד מהלוטו והפיס להימורי הטוטו, ובכך תבוא רווחה כלכלית גם לקבוצות עצמן". אחד הרעיונות שעלו הוא להעביר את המשחקים לימי ראשון בערב. הבעיה היא במגרשים רבים, במיוחד בכפרים ערביים, אין תאורה הרב מאמו לא מתרגש מהטיעון הזה. "אם בכפרים דלי אמצעים אפשר לבנות מגרשי כדורגל, ממש פשוט להתקין תאורה. להתקין תאורה עולה פחות מחילול שבת". כחיזוק לטענתו מספר הרב כי אחת הקבוצות שתמכה ביוזמתו היא בני סכנין, שביקרה לפני בחודש בחצרו.

בין פוקדי חצרו של הרב נמצא גם היו"ר הטרי של ההתאחדות לכדורגל. "אבי לוזון בא ממשפחה מאוד מסורתית. הם מחזיקים בית כנסת בפתח תקווה ומובן מאליו שהוא היה שמח להעביר את המשחקים לימי חול. אני מאמין שעכשיו, כשהוא נמצא בעמדת מפתח, הוא יפעל בכיוון הזה", טוען הרב. כדי להמחיש עד כמה היוזמה רצינית מציג בפנינו עוזר הרב עצומה עליה חתומים כל השחקנים, היו"רים והבעלים של ליגת העל והליגה הלאומית (למעט יעקב שחר).

אלון קיטלמן, מנכ"ל הפועל רעננה: "אני מאמין שכולם אצלנו בעד העברת המשחקים ליום חול".

מנכ"ל ארגון השחקנים, אריה אלטר: "אנחנו בהחלט בעד המהלך אם הוא ייעשה בצורה מסודרת ומקובלת על כל הגופים".

אריאל שיימן, יו"ר מכבי הרצליה: "גם אם אנחנו רוצים להעביר את המשחקים, אני בעד מה שההתאחדות לכדורגל תקבע".

מנכ"ל הפועל כ"ס, גבי קצרה: "לא רואה בעיה לא לשחק כדורגל בשבת. כל השחקנים שלנו חתומים על העצומה של הרב מאמו".