מקור ראשון – חסך במשפחתיות

עיתון: מקור ראשון (ספורט)
תאריך: 22.9.06

חסך במשפחתיות

 מזה שנים, ליגות הכדורגל בישראל שוחקו אך ורק בשבתות. לאחר שבשנים האחרונות נפתחו ליגות הבוגרים גם לימי שישי, מוצאי שבתות, ראשון ושני, הרי שנדמה שזהו אולי שלב אפשרי לקראת הוצאת המשחקים לחלוטין מתחום השבת. יוזמה שתפסה תאוצה לפני כחצי שנה היא זו של הרב המקובל רפאל מאמו מקרית אתא. עוזרו של הרב, משה שהרבני, כדורגלן לשעבר שחזר בתשובה, רתם את הרב לקמפיין שמטרתו החתמת שחקנים, מנהלי קבוצות וכל גורם בליגת העל על מנת שכדורגל ושבת לא יהוו עוד מילים נרדפות.

"במגרשים רואים שחקנים שמשחקים בשבת בעל כורחם", אומר הרב מאמו. "בימי ספירת העומר, אצל רובם תראה זיפים. אם אנחנו מדינה דמוקרטית חשוב לשמוע את השחקנים".

כדורגלן עבר ותיק, שכיום משמש כמאמן בכיר, סיפר לנו בעילום שם על ייסורי המצפון שלו, כשומר מסורת: "לאורך השנים, כל משחק בשבת גומר אותי". אנשי הרב מאמו מציינים ביוזמתם את שמותיהם של אבי נמני, יוסי בניון, לירן שטראובר, יניב קטן ואחרים שתומכים במהלך. לדבריהם, חתומים כ70 אחוזים מהשחקנים ועוד 10אחוזים, לערך הביעו תמיכה בעל פה. 11 מנהלי מועדונים גם הביעו ככל הנראה תמיכה במהלך.

כדורגלן מכבי חיפה , אלון חרזי, סייע בגלוי ליוזמת הרב מאמו והחתים רבים מחבריו. "אני שומר מסורת ומנסה לעשות את המקסימום שאני יכול", אומר חרזי. "המשפחתיות בשבת זה דבר שמאוד חסר לי. עשינו לעניין לובי לא קטן, אבל איפה שהוא זה נעצר". לדעתי חרזי, שגם היה שופט ב'אלוף הכדורגל' והתרשם מפוטנציאל הנוער הדתי, עדיין קיים סיכוי להצלחת הקמפיין, אם כי הוא מזכיר שהענף מורכב מגורמים רבים. חרזי נוטה להאמין כי אנשים יוכלו "לגנוב בימי ראשון שעתיים אחרי העבודה כדי לצפות במשחק".

אבל אסור להיות תמים, כדורגל ושבת זה עניין של מסורת של שנים ואנשים 'שמרנים' בענף לא ישמחו לגעת בו. כמו כן, מדובר בויתור על כסף רב שמגיע מקהל במגרשים ומזכויות שידור על משחקים בשבת. מי יצפה ביום חול במשחקים? ומי מבטיח קהל צופים במגרש כפי שהוא מגיע בשבת? בקיצור, ועוד פעם כסף. עם זאת, אנשי הרב מאמו מרגישים שאחרית הימים קרובה. ההתאחדות אומרת שתפסיד 30 מליון שקל? הם ימצאו מימון אצל ידידיהם הפוליטיקאים. בעיה של הטוטו מול העברת המשחקים משבת? הרבנים יאשרו הימורים לדתיים (שהרבני:"הרבנים עובדיה ואלישיב כבר בעד"). האם אכן הרבנים באמת מסכימים לכך או שזהו חלום של הרב מאמו? ומה עם החיילים שהשבת היא זמנם ליהנות מהמשחקים? וכיצד תיפתר הסוגיה מול חברת צ'רלטון, בעלת זכויות השידור?

הקונפליקט הקשה נבעט לעת עתה אל עבר הכישרון הצעיר בעל האמונה, שעומד במבחן כמעט אכזרי למצפונו האמוני משבת לשבת.