ערי המפרץ – מתחזה גבה כסף ממאמינים

עיתון:ערי המפרץ
תאריך: 23.7.04
כותב: שולי זוארץ

 

חשד: התחזה לרב רפאל מאמו מקרית אתא והתרים כסף ממאמינים עוזרו של הרב מאמו הגיש תלונה במשטרה לאחר שלחצרו הגיעו עדויות כי החשוב, תושב ירושלים, עלה לשידור שמו בתחנת רדיו פיראטית, ערך חוגי בית ואת הכסף שקיבל, לקח לעצמו. מקורבי הרב חוששים מפגיעה בשמו הטוב, גם בתחום הצניעות, וטוענים כי אינו עוסק כלל בענייני כספים. תחנת הרדיו נסגרה ע"י המשטרה לאחר שהפריעה להמראות ונחיתות של מטוסים בשדה התעופה במפרץ.


תושב ירושלים חשוד בהתחזות לרב רפאל מאמו מקרית אתא ובהתרמת עשרות אלפי שקלים ממאמינים. את הכסף, סבורה המשטרה, הוא משלשל לכיסו,על פי החשד, אירגן אותו אלמוגי חוגי בית ואף עלה לשידור בתוכנית רדיו בשם הרב והתרים כספים. בקרבת הרב חוששים שהאלמוני יפגע בשמו ויוציא לו שם של רודף בצע, בעוד שהרב אינו מתרים כספים ולא עוסק כלל בעניינים כספיים. עוד חוששים המקורבים, כי האלמוני יוציא שם רע לרב גם בתחום הצניעות. החשש התעורר לאחר שאחת המאמינות סיפרה כי המתחזה, אותו חשבה לרב, איפשר לה לשבת בצמידות אליו, עוזרו של הרב הגיש תלונה במשטרת זבולון, והמשטרה פתחה ותפסה את החשוד.

ביום ראשון השבוע התקיימה הילולה של הרב רפאל מאמו האמיתי באולמי "רקיע" בצומת לב קרית אתא. להילולה הגיעו 4000 איש, בהם חברי כנסת בעבר ובהווה, ראשי ערים מכל האזור, חברי מועצה וקצינים בכירים במשטרה. במשך 15 שמה עבר הרב מאמו מקרית אתא מחוץ לאור הזרקורים. עד לפני שנתיים. אז חלה תפנית, ולפתע הוא נחשף והפך לאחד הרבנים המפורסמים ביותר בישראל.

איש אינו יודע להצביע על הגורם לתפנית החדה. מאמיניו יסבירו, כי אלה הכוחות שלו, הניסים, הידע שלו וכמובן, המפורסמים הרבים שמגיעים אליו, חלקם רמי דרג ומקבלי החלטות בתחום המדיני כמו שר החוץ , סילבן שלום, שר הביטחון, שאול מופז, יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, ח"כ דו לוי, ח"כ אלי ישי, ח"כ משה כחלון, כל ראשי הערים באזור, והרשימה עוד ארוכה, גם אנשי עסקים נמצאים ברשימה המכובדת, כולל אלון דנקר, ואף ישנם אנשי עסקים שקראו לעסק שלהם "רפאל" על שם הרב ומייחסים את ההצלחה שלהם לברכתו. בערוץ 1 עשו עליו כתבת פרופיל, לפני מספר שבועות הוא הופיע בפאנל בתוכנית "פופוליטיקה", ולפני מספר ימים הוא רואיין בעיתון "ידיעות אחרונות" על הקבלה. הוא מקבל 1500 איש בשבוע, כ70 אחוז מהם חילוניים. הרב מאמו בן 40 בסך הכל, והוא מחזיק את אחת החצרות הגדולות ביותר במדינה.הציג עצמו כ"רב רפאל"

עם התהילה והפירסום החלו אנשים להתחזות לשליחיו של הרב. עוזרו האישי, משה שהרבני: "פתאום התחלנו לשמוע על קבצנים שמופיעים עם תמונתו של הרב ומבקשים נדבה, או על אנשים שמברכים אנשים כאלו בשם הרב. הם טוענים שהרב בירך אותם וכביכול ביקש מהם להעביר את הברכה לאחרים. אני רוצה להבהיר, שבכל מקרה מדובר בשרלטנים, מכיוון שהרב לא הסמיך איש לברך בשמו ובטח שלא לגבות כסף. הרב לא מתעסק עם כסף.


"די התעלמנו מכל השרלטנים האלה, בעיקר משום שאין דרך להתמודד איתם, אבל כשהגיעה לאוזנינו השמועה השמועה כי ישנו אדם שמתחזה לרב ומתאים כספים מאנשים, הגשנו תלונה במשטרה. מסתבר, כי אותו אלמוני מציג עצמו כרב רפאל מאמו ועושה חוגי בית בכל אזור הצפון, במהלכם הוא מתרים כספים מאנשים תמימים, שלא מכירים באופן אישי את הרב. בנוסף, הוא גם עלה לתוכניות ברדיו פיראטי, הציג עצמו הפני המאזינים כרב מאמו, התרים כספים ואף סידר לעצמו חוגי בית. "אותו אלמוני הציג עצמו בתוכניות הרדיו כ'רב רפאל'. מאזינים שהתקשרו ושאלו אם מדובר ברב רפאל מאמו, נענו בחיוב והועברו על ידי ההפקה לשידור, או לחילופין, נקבע להם תאריך לחוגי בית. אחרי ששמענו על אותו אלמוני שעולה לשידור, התקשרנו לוודא שאכן מדובר באדם שהתחזה. כאשר ענו לו באותה תחנת רדיו פיראטית, שאלנו אם מדובר ברב מאמו, והם ענו בחיוב.


"אותו אלמוני עשה חוגי בית בכל אזור הצפון, כאשר הוא מתחזה לרב מאמו. שמענו שהוא עושה חוגי בית בכרמיאל, במגדל העמק ובעפולה. לכל חוג בית כזה מגיעים מאות אנשים, כי הם חושבים לתומם שאכן מדובר ברב מאמו. שמענו שהוא מכר לאנשים גביעי יין, ששווים 50 שקל, ב1000 שקל, ספרי תורה בעשרות אלפי שקלים ועוד. את כל הכסף הוא גילגל לכיסו. חשוב לי לחזור ולהזכיר, שהרב לא מתרים כספים ולא עוסק בכל פעילות כספית שהיא.


פגיעה בשם הטוב

'האלמוני סיגל לעצמו טכניקה לבל ייחשף. אם נקבע לו חוגי בית והוא חשש שיהיו שם אנשים שמכירים את הרב מאמו באופן אישי, הוא התקשר שעה לפני כן, התנצל שהוא חולה ואמר שהוא שולח מחליף, מאות אנשים סיפרו לנו שהיו בחוגי הבית של אותו מתחזה. ניגשנו למשטרת זבולון, לקצין אילן סרדל, והגשנו תלונה".


מקורבי הרב חוששים, שהמתחזה יפגע בשמו הטוב של הרב גם בכל הקשור בצניעות. שהרבני: "אחת המאמינות סיפרה לנו שהיא היתה בחוג בית שלו היא ישבה בצמוד אליו, וכאשר שמה לב לצמידות מיד התנצלה, קמה והזיזה את הכיסא. המתחזה אמר לה שהיא לא צריכה לזוז שזה בסדר ושהיא אף יכולה להתקרב".


במשטרת זבולון פתחו בחקירה. הצעד הראשון היה פשיטה על תחנת הרדיו הפיראטית, ששידרה בתדר 95.2 אף.אם ואשר הפריעה גם להמראות ולנחיתות מטוסים בשדה התעופה במפרץ. בזמן הפשיטה האזינו השוטרים, בראשות ראש משרד הסיור בתחנה, לשידורים של אותה תחנה. השוטרים שמעו את המתחזה מדבר בשם הרב, והוא נעצר. מדובר בתושב ירושלים, אשר הודה כי הוא מתחזה וכי אינו רבץ לדברי המשטרה, הוא טען כי הציג עצמו כרב רפאל וקיבל כספים מבלי לציין את שם המשפחה שלו. רפ"ק סרדל:"בזמן הכניסה הדלקנו רדיו ושמענו אותם מדברים בשם הרב מאמו ומבקשים תרומות. מצאנו שני אנשים שנראו דתיים. בשלב הראשון הם טענו שהם רבנים מירושלים. בדיקה יותר מעמיקה העלתה שהם מתחזים. אחד מהם הורה שדיבר בשם הרב רפאל מאמו ושהוא לא רב. לאחר חקירתו הוא שוחרר בתנאים מגבילים, ובקרוב יוגש נגדו כתב אישום. החשוד, ששמו הפרטי אכן רפאל, כשמו הפרטי של הרב, הוא תושב ירושלים. אחד התנאים המגבילים בהם שוחרר החשוד הוא הרחקה מהקריות".