עיתון ערי המפרץ- הבאבא מאמו

עיתון: ערי המפרץ
כותב: נדב מאיוסט
תאריך: 2.1.2004

הבאבא מאמו

השמועות על מעשי ניסים, נבואות שמתגשמות ועצות שמשנות גורלות, תופסות כנפיים.
יותר ויותר חילונים, אנשי עסקים, בני מיעוטים, מיליונרים ופוליטיקאים נוהרים אל הרבה רפאל מאמו מקרית אתא. הרבה טוען שמעולם לא ניסה להחזיר בתשובה, או לבקש תרומה.

מה גורם למאות אנשים להמתין כמעט מדי לילה במשך שעות מול דלתו?

אין לי פרוטקציה בשמיים


דוד לוי, מוטי עדן, עמיר פרץ, יעקב ברדוגו, חברי כנסת, ראשי ערים, מיליונרים, מנהלי חברות. הסגידה לרב רפאל מאמו מקרית אתא כוללת גם חילונים, בני מיעוטים, שמאלנים וימנים. מאות ממתינים שעות מול דלתו כדי לקבל ברכה. כמעט שלא היה מועמד לראשות עיר שלא ביקר אצלו לפני החירות. הרב, שגם משדר פעמיים בשבוע ברדיו פיראטי, מתעקש שמעולם לא ביקש תרומה, קהל המעריצים גדל מיום ליום.

יותר מאלף מבקרים בשבוע, בהם עבריינים, דתיים, חילונים, ערבים, פוליטיקאים רבים, אנשי עסקים ושאר סלבריטאים; תוכנית רדיו משלו, ביקור בתוכנית הטלוויזיה "פופוליטיקה"; ניסים עליהם מספרים המבקרים אצלו, ונראה שהמקובל, הרב רפאל מאמו, רק בתחילת דרכו.

אנשים מספרים שהוא יודע ומבין הכל, שהעוצמה שלו מושכת אותם (יותר מ- 2,500 איש הגיעו להילולה שערך), שהוא עוזר לכל מי שרק מבקש ושכל הסימנים מראים שמהבית הקטן שבקרית אתא צומח הרב אבוחצירה הבא. ולא, הוא לא מכריח איש לחזור בתשובה, או לתרום כסף לישיבה שלו.

הוא גדל בירושלים, למד בישיבת פורת יוסף אצל מי שנחשב גדול הדור, בן ציון אבא שאול, בורך על ידי הרב כדורי ועל ידי הרב עובדיה יוסף והרצה בפני לוחמי שייטת. עכשיו בגיל 40, הרב מאמו הוא השם החם בקרב המאמינים. הוא מחפש איך לעזור להם, מקבל את כולם, חושה שהאנשים בארץ לא רוצים לעבוד, בטוח שהבעיה הביטחונית שלנו היא שאנחנו טובים מדי עם ערביי ישראל, לא חושב שהוא קוסם, מנסה להחזיר פושעים לדרך היש, לא אכפת לו שהרדיו בו הוא משדר פיראטי, מתרחק מהפוליטיקה למרות החיזורים, ועשיו גם כותב ספר.

 


"במסגרת עבודתי כבעל משאית", מספר יעקב עמר מקרית ביאליק, "הרביתי לנסוע לשטחים על מנת לפרוק שחורה. באחת ההזדמנויות שהגעתי לרב, הוא אמר לי: 'שלא תיסע לשם יותר. אתה בסכנה'. המשכתי בעבודתי כרגיל, ומספר ימים לאחר מכן נסעתי לכיוון המחסום. מעמדה נסתרת, בין העצים, יצא אלי מחבל עם נשק. בלמתי מיד, הסתובבתי במקום, והמחבל נעלם מהפחד בחזרה לעצים. לא עברה חצי דקה, ואני מקבל טלפון מהעוזר של הרב, משה, ששואל אותי אם הכל בסדר. באמצע שיעור ביקש ממנו הרב לבדוק מה קורה איתי, מכיוון שהוא חש שקרה משהו חריג. דמעות עלו בעיני.ל לא הבנתי איך הוא ידע את הסיפור".


בהמשך אותה שיחה ביקש הרב לשוחח עם עמר ואמר לו: "נכון שאתה בחברון ויצא אליך מחבל עם נשק? הבטחת לי שלא תיסע לשם יותר. ניצלת בנס. זו פעם אחרונה שאתה נוסע לשם".


"מבחינתי", אומר עמר, שגם לאחר המקרה נשאר חילוני, "הרב הוא קוסם. מאז אני לא מתקרב לשם. שהם יבואו אליי".

לא אחראי לסיפורים

רחל ודוד קובס מעכו משוכנעים, שבזכות הרב זכו להיות הורים. לפני כשנה וחצי הייתה רחל בהריון, אך במהלך טיול לחו"ל הפילה את תינוקה בגלל מאמץ יתר. רופאיה בארץ לא האמינו שתצליח להיכנס שוב להריון, מאחר שלדבריהם נגרם נזק במהלך ההפלה. הזוג הגיע לרב, שאמר:"בקרוב מאוד תיכנסי שוב להריון, ובמהלכו הרופאים ידאיגו אותך על שום מה, אך הכל יעבור בשלום ואת תלדי בן".

 "וכמו שהרב אומר", אומרת רחל, "נכנסתי להריון כעבור שבועיים, ובחודשים הראשונים נמצא מום בלב העובר אומרו שהוא ייצא לא בסדר. מתוך ייאוש הבאתי את הבדיקות לרב, והוא אמר שזו טעות של הרופאים. התעקשתי שלא לעשות הפלה נוספת למרות המלצת הרופאים, ולבסוף הילד נולד בריא, וביקשתי מהרב שיהיה הסנדק בברית המילה שלו".

 אולם, הרב מאמו דווקא לא מאמין בנסים: "קודם כל, אני לא אחראי לסיפורים. לא בדקת אם במקומות אחרים לא מספרים אותם סיפורים. תשמע, אני מאמין שכל תלמיד חכם, כל רב שכונה, כל רב עיר שהיה מברך, אם הבנאדם מאמין באמונה שלמה, הברכה מתקבלת. יכול להיות שאנשים מאמינים יותר כאן מאשר במקום אחר, כי אני משתדל שהבנאדם לא רק יקבל את הברכה יילך. אני אני רואה שהוא לא הולך בדרך טובה, אני מעיר לו, גם על עניינים תורניים וגם על עניינים שבבית שלו, בחיים האישיים, בפרנסה. אני חושב שפה האנשים מוצאים לא רק ברכה, אלא גם דרך חיים, ובגלל זה מאמינים, ובזכות האמונה שלהם גם הברכה מתקבלת".

אתה עושה ניסים?

"אתה מבין שבנאדם לא יכול להעיד על עצמו".

ברור. בגלל זה לקחתי עדויות גם מאנשים מסביב.

אני גם לא חושב שאני כזה מיוחד, שיש לי מה לספר על עצמי. אני חושב שאם בנאדם מאמין ברב, והוא                   בא לכאן, מקבל ברכה ומאמין בה, אז כל רב שיברך אותו, הברכה תעזור. משמים עוזרים לו, ולא בגללי.   לי אין פרוטקציה בשמיים. אם הוא ילך לרב אחר, זה יעזור בדיוק באותה מידה".

לא ניכנס לשמות, אבל ידוע שמגיעים אליך גם אנשים רבים מהעולם התחתון, שמעורבים בפשע      המאורגן באזור. מה אתה אומר להם?

"אותו דבר. כשבא אליי אדם מעולם הפשע ואני רואה שהוא סומך עליי, אני אומר לו: תשמע, הקדוש ברוך הוא רואה את הצדיקים ורואה את העבריינים. הוא רוצה שהעבריינים יהיו צדיקים. אתה לא יכול לחיות בעולם משלך, לקום בבוקר, לחשוב איך לעשות פשעים ולהצליח לצאת מהפשע. אם מישהו נמצא בעולם הפשע כבר עשר שנים, אני מציע שייקח מעשיו חצי שנה, יתארגן וייצא מזה. אם הוא מקבל על עצמו לעשות את זה, הוא איתי ואני אהיה איתו, בעזרת השם, באש ובמים. אם לא, אין לי מה להתעסק איתו".

אז מה, שלא יבוא יותר?

"אני לא אומר את זה ככה, אבל אני נותן לו תחושה שאין לי חיבור איתו. מגיעים אלי בכירים מאוד אצל הקווקזים. אחד מהם הולך עכשיו עם כיפה. הוא הפסיק עם העולם הזה לחלוטין. דרך אגב, לא כועסים עליו שם, למרות שהם מפסידים שחקן חיזוק חבל על ה זמן. הם שמחים ומאחלים לעצמם להגיע לזה".

 

לילות בלי שינה

שנתיים לאחר שהחל הרב מאמו, נשוי ואב לשניים, לקבל קהל בדירה קטנה של חדר וחצי בקרית אתא, בה ניהל גם את ישיבתו, הוא קיבל בתרומה משני אנשי עסקים את בניין ההסתדרות ברחוב טרומפלדור בעיר ומאז, במשך שנתיים נוספות הוא רק צומח ופורה. התאוצה אדירה שלו ושל ישיבתו, "שערי יהודה", תאלץ אותו להשיג מימון, מתרומות שכבר נאגרות כמובן, לשיפוץ ולהרחבת המקום שלמרות גודלו, כבר צר מלהכיל את המבקרים בו.

  קבלת הקהל במקום היא דבר בלתי נתפש. שלשו פעמים בשבוע, בימים ראשון, שלישי וחמישי, מגיעים למקום מאות אנשים שמעוניינים לקבל את ברכתו בנושאים שונים. ההמתנה שלהם נמשכת לפעמים שעות ארוכות, והרב מסיים את קבלת הפנים לעיתים קרובות רק בשעות הבוקר המוקדמות של יום המחרת.

איך אתה עומד בזה?

"קודם כל, אני חושב שלאנשים זה יותר קשה מאשר לי. לי זה באמת לא מאוד קשה. אני נח בצהריים, ובערב אני בא לפה. תראה, זה לא קל לא לישון שלושה לילות בשבוע, מכיוון שבבוקר אני מתחיל ללמד כבר ב- 9:00, אבל כשאתה רואה שהציבור זקוק לך, יש לך כוחות משמים מעל ומעבר".

אתה מקבל את כל מי שמבקש לבוא אליך?

"לא שואלים אותי מי הא. אף אחד לא שואל אותי. אני גם לא יודע מי מגיע. אני לא רואה את הרשימה לפני כן. אני רואה את הבנאדם בפעם הראשונה כשהוא נכנס ויושב פה על הכיסא. מבחינתי, יכולים לבור גם נוצרים וערבים, והם באים, אבל הם מיעוט".

ואלה ביניהם שבאים מקבלים אותו יחס?

"כן, אין בעיה".

יד ימינו של הרב, שהולך איתו לכל מקום ומנהל את יומן הפגישות העמוס שלו ואת כל ענייני הישיבה בכלל, הוא עוזרו האישי, משה שהרבני. הוא גם זה שאחראי לתת את התשובות לכל האנשים שמגיעים אל סף הייאוש מההמתנה הארוכה עד לכניסתם אל הרב. "זהו, בדיוק דיברתי עם משה על זה", אומר הרב. "אמרתי לו שחייבים לצמצם את זה. זה עקב האכילס שלנו. שבנאדם יחכה מקסימום שלוש- שלוש וחצי שעות. אני באמת מקווה שנתגבר על זה".

  מיום ליום גדל מספר האנשים השומעים ממקורביהם, דתיים וחילוניים כאחד, על נס שעשה להם או למכריהם הרב מאמו, כזה ששינה את חייהם באורח פלא. יהודה לוי ממגדל העמק מספר, כי עד שבתו הייתה בת שלוש, היה מאוד מודאג מהרגלי השינה שלה. "הילדה לא נרדמה בכלל, דפקה את הראש בקיר, והחיים שלנו הפכו לגיהינום. גם אנחנו לא ישנו. הלכנו לגדולי המומחים ושום דבר לא עזר, אז הגעתי לרב עם הילד, והוא בירך אותה. כמו שהוא מר, באותו לילה קרה מה שלא קרה מעולם קודם לכן. נשארנו ערים לראות אותה ישנה לילה שלם. מאז הבעיה הסתדרה, ואנחנו מרגישים חייבים על כך לרב".

   למרות הצניעות אותה משדר הרב בדבריו, לפני כארבעה חושים הוא ערך את ההילולה הראשונה שלו. מספר חסר תקדים, של יותר מ-2,500 איש, הגיע לאירוע, שהתקיים באולמי הנסיכה, ואלה רק מי שהצליחו להיכנס לאולם, לעומת כמה מאות שנותרו בחוץ מחוסר מקום וצפו בנעשה על מסכי ענק שהוצבו עבורם. עכשיו כבר מתכננים בחצר הרב את ההילולה הבאה, שמן הסתם, צופים כי תהיה גדולה אף יותר.

עם כניסת הרב לאולם נראה היה, כי הנוכחים כולם מהופנטים וקשובים למי שהם כל כך מאמינים ביכולתו. הרב תקע בשופר, קיים התרמה, שהגיעה לכמה עשרות אלפי שקלים, לטובת הישיבה שלו, ועבר לתפילות ולתיקונים לרפואה, לפרנסה, לזיווג ולילודה. הציבור שהגיע, לפחות מחציתו חילוני, עמד על רגליו שעות ארוכות עד לסגירת הערב, לא לפני שהוקרן על מסכי ענק סרט על ניסי הרב, שתוארו על ידי מאמינו. בין הנוכחים במקום היו ראשי הערים יעקב פרץ ושמואל סיסו, יו"ר ההסתדרות במרחב ברוך זלץ, חבר מועצת עיריית חיפה רמי לוי, יו"ר ועד קריית חיים גיורא פישר ועוד. רק לשם השוואה, בקרב רבנים אחרים שעשו הילולות, 400 איש נחשב למספר יפה.

ירון אביגדור, מבעליו של מפעל העוסק בעיבוד אלקטרוני ומעסיק כ-75 עובדים, היה עד לאותה הילולה. חילוני גמור ובעצם, אדם שהיה לו אנטי בכל הקשור לדת. "חבר שלי גרר אותי. ראיתי את העוצמה שהייתה שם, וקיבלתי זבנג", הוא אומר. "אני מאמין בעיקר בזכות הרב. אני חילוני, אבל אני מקבל ברכות מהרב, וזה נותן לי אנרגיה. לא יאמן למה הוא מסוגל. חבר שלי מנהל רכש בחברת  היי טק. במשך שלוש וחצי שנים הן לא מכרו כלום ופיטרו 20 אחוז מהעובדים שלהם. הלכנו בייאוש לרב, והוא אמר שבתוך חודש-חודשיים הכל יסתדר. פתאום, בתוך חודש  הם קיבלו הזמנות למכשירי תקשורת בהיקף 25 מיליון דולר, ועכשיו הם לא עומדים בקצב".

"קודם כל, מאוד שמחתי שבאו כל כך הרבה אנשים, ממש. זה היה מאוד מעודד וחזק". אומר הרב מאמו.  "מאוד נהניתי באותו ער. אני מקווה שגם האנשים נהנו, אבל תשמע, כל אחד מצליח במשהו אחר. יש אחד שמצליח בהילולה, יש כאלה שמצליחים בדברים אחרים, יש כאלה שיש להם קריות גדולות. לנו אין קריה גדולה ולא בניינים מרובים. יש לנו רק את המבנה הזה. כל אחד מצליח בשלו".

אתה מרגיש שהשם שלך צובר תאוצה בחודשים האחרונים?

"אני חושב שהסיבה העיקרית היא שאנשים יודעים שפה עושים לשם שמים, והם יודעים שפה כולם, החל ממשה (העוזר הכיר, נ"מ) ועד לאחרון העוזרים, אף אחד לא מקבל אגורה. כולם בהתנדבות. גם אני בהתנדבות. אף אחד פה לא מקבל אגורה. דבר שני, האנשים שבאים לפה ורואים את הפשטות של כולם. איש מהעוזרים לא הולך עם חליפות או מגבעות, לא מכוניות פאר, כולם בכלית הפשטות. אנשים אוהבים פשטות".

העלייה לרגל לפה מתחילה להזכיר קצת את הרב דוד אבו חצירה מנהריה.

"לדעתי, לא כדאי להיכנס לזה בכלל. חבל סתם ליצור קנאה ותחרות אנחנו מאוד מערכים אותו. אני מכיר אותו, וכשהיה לי זמן, גם הייתי הולך אליו לבקר".

 

מי ייתן לי לשדר

פעמיים בשוע, בימים שני ורביעי, משדר הרב מאמו ברדיו האזורי "קול המזרח", הנקלט בתדר 102.8 אף.אם בכל אזור הצפון. התוכנית, הנמשכת שלוש שעות, נפתחת בדברי תורה מפי הרב, ולאחר מכן מועלים לשידור בזה אחר זה מאזינם להתייעצויות. מספר המאזינים לתוכנית, לדברי בכירים בתחנה, מוערך בעשרות אלפים בכל שידור.

לא מפריע לך שמדובר ברדיו פיראטי?

לא, למה צריכה להיות לי בעיה עם זה? נכון שהם עוברים על החוק כשהם משדרים, אבל ברדיו רגיל היו נותנים לי לשדר? אני מחזק את האנשים מבחינת ההרגשה לגבי ביכול שלהם לשפר את עצמם, את דפוסי ההתנהגות שלהם. כל תוכנית אני מקדיש למשהו אחר, פעם ליחס לילדים, פעם ליחס לבן הזוג, לאיסור לשון הרע, לסכסוכים בין כלות לחמות ועוד. אנשים שמאזינים לשידור מהופנטים אליו, והיופי פה שמדובר במאזינים מכל הכיוונים, דתיים, חילוניים".

   לפני מספר חודשים הגיע הרב לביקור במפעל של ירון אביגדור, ובמהלך הסיור שאל מספר שאלות קשות, שאביגדור המופתע לא ידע לענות עליהן. "זה היה כאילו הוא עבד על מכונת החריטה במשך שנים. לא הייתי מוכן לזה, וקראתי לאחד העובדים שיסביר לו. הוא נכנס לפרטים, כאילו המצאתי את המכשיר".

   גם בתחומים אחרים בחיים, מספרים מכריו של הרב, הוא מפגין בקיאות "מגיל מאד צעיר אהבתי מדע וקראתי את כל חוכמות העולם, ובמשך הזמן למדתי הרבה. בנוסף, אתה יודע, הגמרא אומרת: 'הפוך בה והפוך בה, דא קולא בה'. בתורה ישנן כל חוכמות העולם. גם החריטה, שזה מדע חדש, שקיים בעולם בסך הכל 50 שנה, אבל הפוך בה והפוך בה. זו התורה שניתנה לפני יותר מ-3,000 שנה, ויש בה הכל. מי שלומד תורה, משמיים עוזרים לו לדעת הכל".

יש רבנים שתוך כדי ברכה, מחזירים בתשובה. איך זה עובד אצלך?

אני אשמח אם כל יהודי יחזור בתשובה, אבל אני לא מסית ולא מכריח אף אחד. אדם חילוני, שבא לבד וארח החיים שלו חילוני, אני לא חושב שיהיה נכון להגיד לו לחוזר בתשובה, כי אם אני אגיד, זה לא יזיז לו והוא גם לא ישמע לי. צריך להגיד דברים ריאליים. מה זה תשובה? תשובה זה לעשות מה שקדוש ברוך הוא אומר, אז אם אני יודע שאדם לדוגמא מחלל שבת, אני יודע שאם אני אגיד לו את זה, זה לא יעזור. אני אומר לו, תתנהג עם אשתך טוב, תהיה בעל יותר טוב, תהיה אבא יותר טוב, תהיה נאמן לאשתך, תהיה ישר בכספים, אל תגנוב אנשים, אם ישלך עסק, תהיה הגון, ישר. חזרה בתושבה זה דבר גדול מאוד. אם בכלל פעם האדם יקבל על עצמו דבר אחד קטן, בעוד 20 שנה הוא יהיה צדיק".

   לקראת הבחירות המוניציפאליות, שנערכו לפני כחודשיים, נרשמה עלייה לרגל של ממש לעבר הרבה מאמו מצד הפוליטיקאים, שהגיעו לקבל ברכות. שמאלנים, ימנים, דתיים וחילונים ראו בברכת הרב תוספת כוח משמעותית למרוץ שלהם. הגדיל לעשות ראש עיריית נהריה הנבחר, רון פרומר, שהזמין את הרב לכנס התמיכה הגדול שקיים מספר ימים לפני הבחירות. כבר חצי שנה לפני כן הצביר הרב בפני פרומר, שהפעם יתבצע מהפך. את המזוזה במטה הבחירות של המועמד, שגם הוציא עיתון עם ברכת הרב שהופץ בעיר, התקין מאמו, שאמר בכנס: "אם יש פה 2,000 איש שלא מפוחדים, יש אולי עוד 20 אלף שמפחדים, וזה מספיק. צריך שכולם לא ישכחו להצביע".

   שלמה בוחבוט ממעלות הגיע השבוע לקבל ברכה לקראת הבחירות לראשות השלטון המקומי. פוליטיקאים נוספים שהספיקו לבקר עד היום אצל הרב הם אלי דוקרסקי (קריית ביאליק), יעקב פרץ (קריית אתא), שמואל סיסו (קריית ים), חיים צורי (קריית מוצקין), שמואל ארד ז"ל (חיפה), אלי ברדה (מגדל העמק), ישי ממון (צפת), שאול קמיסה (חצור), זמי שושן (מצפה רמון), ברוך זלץ, גיורא פישר, עמיר פרץ ועוד.

כמו כן, נפגש הרב עם מספר חברי כנסת, בהם מיכאל בורלובסקי, אלי ישי, זאב ביום, יצחק וקנין, דוד אזולאי, אברהם הירשנזון ודו לי, שהרב בירך בחתונת בתו. "אני ממש לא פוליטיקאי", הוא אומר, "אבל מטבע הדברים, באים לכאן הרבה פוליטיקאים. כולם מקבלים אותה ברכה, וכולם חושבים שזה הכי טוב בשבילם. מכיוון שאני לא מתערב בפוליטיקה\ אם אני עוזר ליהודים מכל הצדדים, עשיתי את שלי. במקביל, מי שאני חושב שאין לו סיכוי, והיו מקרים, אני אומר לו, אל תרוץ, תוותר".

אתם נמצאים בשטח שיפוטה ש לעיריית קריית אתא. אתם מקבלים יחס מועדף בזכות עבודת הקודש שאתה מספר שנעשית פה?

"אנחנו בשטח המוניציפאלי של קריית אתא, אבל אנחנו לא צריכים עזרה מהעירייה. אם נצטרך, אין בעיה. גם ראש העיר מאוד קשור אלינו. בבחירות תמכתי בו".

וחשבת לרוץ כחלק מהרשימה שלו, או אולי להיכנס לפוליטיקה באופן עצמאי?

"ביקשו ממני הרבה פעמים, אבל בשום פנים ואופן לא. היינו מחוברים לש"ס במישור הארצי ולקבוצה מסוימת בליכוד, אבל אנחנו לא מזוהים בפוליטיקה הארצית עם אף אחד".

   גם מעיניו של הרב מאמו לא נעלמו תמליל החקירה המשטרתית שהתקיימה נגד ראש עירו, יעקב פרץ, שפורסמו בעיתון "ערי המפרץ", אבל הוא לא ממה א לחרוץ את גורלו: "קראתי את הכתבה, וזה פשוט לא נעים. שאלתי את יעקב פרץ על זה. אני לא יכול להגיד לך מה עומד מאחורי זה, אבל אני מכיר את האיש. הוא איש טוב מאוד, וגם אם הוא עשה טעות, בסך הכל הוא פעל המון למען קריית אתא. אתה רואה את השינוי בשנים שהוא ראש היער".

 

ביבי מאוד חכם

 

המבנה בו יושב הרב מאמו נרכש על ידי השמאים קובי ומוטי זייד מההסתדרות במרחב חיפה והשתנה בין לילה כשהוסב לישיבה. "באו חילונים מדניה וקנו את זה מההסתדרות בשבילנו", מסביר הרב. "בדרך כלל, חילונים פוחדים מחרדים, בעיקר מרבנים, אבל כל מי שהכיר אותי ידע שאין מה לפחד. הם התאהבו בנו. אנשיו פשוט אוהבים לא רק אותי, גם את העוזרים שליץ תשאל חילונים שקשורים אלינו, והם יגידו לך לא רק שהם מעריכים את הישיבה, אלא שפשוט אוהבים אותה".

  גם רובי שפירא ז"ל הגיע אל הרב בכל הזדמנות בה נחת בארץ לביקור מעסקיו בניגריה; אלון דנקנר מבקר אותו בקביעות; מנכ"ל רשות השידור, מוטי עדן, הגיע לקבל ברכה לפני שקיבל את התפקיד במכרז, ורבים אחרים, כמו יו"ר איגוד הקבלנים, יוסי בלייכר, דוד גרופר ומנכ"ל מפעל הפיס בעבר, יעקב ברדוגו.

איך פותרים את המצב הכלכלי הגרוע?

המצב הכלכלי בארץ לא קשה כמו שמציגים אותו. אני חושב שביבי מאוד חכם. יש מספיק מקומות עבודה, אבל אנשים לא רוצים לעבוד. יש 250 אלף מובטלים ו-450 אלף עובדים זרים. מישהו סיפר לי שהוא חקלאי באזור רחובות מחפש עובדים. הוא פרסם בעיתון שהוא מוכן לשלם 6,000 שקל לחודש, חמישה ימים בשבוע, וביום שישי חצי יום. לא פנה אליו יהודי אחד. לפני חתי שנה היה אצלי מישהו מלשכת התעסוקה, שאמר:'אתה יודע מה ההבדל בין לפני 20 שנה להיום? לפני 20 שנה חברים אמרו תעשה לי טובה, תעשה לי פרוטקציה, כל עבודה שיש לך, תציע אותה קודם כל לי. היום חברים אומרים לי תעשה טובה, אל תשלח אותי לעבודה' ".

ומה דעתך על המצב בארץ בכלל בכל הקשור ליהודים וערבים?

אני חושב שהבעיה שלנו היא לא הפלשתינאים, אלא עם ערביי ישראל, אלה שבתוך הקו הירוק. עשינו איתם הרבה טעויות מאז קום המדינה. אולי לא התנהגנו איתם כמו שצריך, אולי קיפחנו אותם, אבל כרגע, בדמוקרטיה שלנו, הם פשוט מהווים איום אמיתי וסיכון קיומי לעם ישראל, יותר מכל מדינות ערב הסובבות אותנו. יש כמה קבוצות בין הערבים שהיו איתנו באש ובמים, כמו הדרוזים והצ'רקסים, ודווקא אותם קיפחנו הכי הרבה. הטעות הכי קריטית של עם ישראל היא שהוא לא יודע להגיד תודה.

שמעתי ממשה שאתה כותב ספר. מה תספר בו?

"אני כותב חידושים על הגמרא. אני באמצע הכתיבה. אני כותב על דפים. אני לא עובד על מחשב ולא באינטרנט".

שמעת ודאי סיפורים על אנשים שהתחזו לרבנים, שלקחו כספים מאנשים ושחייבו אנשים לתרום. איך אתה יכול להרגיע אותנו? גם אצלך יש קערה על השולחן ששמים בה תרומות?

" זאת תופעה חמורה. זאת תופעה שמתלווה לכל תחום בחיים. למשל, יש שופטים שלוקחים שוחד, ראשי ערים שלוקחים שוחד, מנהל מחוז במשרד הפנים ניפק תעודת זהות בגלל שחוד. מאז שהקמנו את הישיבה ועד היום לא ביקשנו מאף אחד אגורה. אין יהודי בעולם שיכול להגיד שביקשנו ממנו תרומה. לגיטימי לבקש מבנאדם לתרום, אבל אנחנו לא ביקשנו מבנאדם שיתרום. באים לפה אנשים בעלי ממון, מיליונרים, פחות מיליונרים, ואנשים פשוטים, ומעולם לא ביקשנו מאף אחד אגורה. תראיין אנשים שהיו פה, והיו פה עשרות אלפים אין אחד שביקשנו ממנו תרומה".

אז איך זה הולך?

כל אחד שם כמה שהוא רוצה. אחד שם 20 שקל, אחר פחות ואחר יותר. כל אחד כראות עיניו".

יש אנשים ששמים כמה אגורות כי אין להם?

היינו פעם בביקור בית, ומישהו קרא לי. היו שם 1.20 שקל, והייתה אישה אחת. הוא אמר לי שזו הצדקה שלו. זה כל מה שהיה לה".

מה יוצא מהתרומות בפועל?

כמה עשרות אלפי שקלים בחודש. היום, בגלל המיתון, מגיעים לסכומים ממש נמוכים".

בכל זאת, מגיעים לפה אנשים בעלי ממון, אנשי עסקים.

היום אפילו בעלי הממון במצב כלכלי קשה מאוד. חוץ מהבניין, לא קיבלנו משהו גדול בתרומה. הרבה תורמים לטובת השיפוצים שנעשה, ככה שיש לנו 300-400 אלף שקל שמיועדים לזה, אבל אנחנו עוד לא יודעים כמה זה יעלה".

והכסף שנתרם פה, מה אתם עושים איתו?

זה לישיבה, יש פה 15 אברכים, שמשלמים להם משכרות".

למה הם מקבלים משכורות?

יש להם אישה וילדים, והם לא עובדים. הם כל היום פה. הם מקבלים 2,200 שקל כל אחד. יש לנו פה 70 אלף שקל הוצאות בכל חודש. חוץ מזה, אין בנאדם שביקש, שאמר שחסר לו בבית, ולא עזרנו לו בשקט".

מה דעתך על המקומות שכן מכריחים אנשים לתרום?

חילול השם. אני מציע למי שהולך למקום כזה, אם מבקשים ממך כסף, אל תכנס לשם. הברכה לא תתקבל".

 

תגובות לכתבה

יצאת צדיק (1)

   הכרתי את הרב רפאל מאמו שבועיים לפני ערב חג הפסח 2003. אמי הייתה במצב בריאותי גרוע ואני הייתי שבר כלי. בזכות ברכת הרב ובזכות הקמיע שרכשתי מהישיבה אמי הבריאה.

   הרב עזר לי גם בתחום הפרנסה. בזכותו נפתחו בפני דלתות שקודם לכן לא העזתי לחלום שיפתחו. היום העבודה זורמת, אמי בריאה לחלוטין, ואני מבקרת בישיבה פעם בחודש ולא עושה דבר, לא בחיי הפרטיים ולא העסקיים, מבלי להיוועץ ברב.

   בכל חודש, כשאני מגיעה לישיבה, אני נתקלת באנשים שמגיעים ומבקשים עזרה, ואני רואה איך הרב ושליחיו, משה ושמואל, מסייעים לנזקקים באמצעות עזרה כספית, רוחנית וכל עזרה אחרת. גם אנשים שקצרה ידם מלערוך בר מצווה או ברית מקבלים עזרה.     אני ויצמן, עכו

 יצאת צדיק (2)

   ברצוני להודות לכם על פירסום הכתבה. מן הראוי שהציבור יידע על הרבה הצדיק, הגאון, המקובל, הרבה מאמו, שכן תרומתו לקהילה רבה מאוד והקרבתו האישית אינסופית וראויה לציון, שכן בימינו ישנם לצערי נוכלים ורמאים רבים. אני יכול להעיד שהישיבה הזו עוסקת יומם ולילה בעזרה לאנשים במצוקה, וכל כולה רק למען הקהילה ולמטרות צדקה ומצוות.    אלון ברקוביץ', קריית ביאליק

 יצאת צדיק (3)

הרב רפאל מאמו מקבל בברכה כל אדם הזקוק לעזרתו ולתמיכתו, מקנה השראה של ביטחון ותקווה ומברך לטובה ולהצלחה כל מי שנראה על דרכו. פעמים רבות ביקרתי אצל הרב והתייעצתי עימו בעייני שלום המשפחה, פרנסה ובעיות נוספות. הרב המליץ לי על דרכי פתרון לבעיות, ואני שמחה שהקשבתי לעצותיו, מכיוון שהדברים התנהלו בדיוק כפי שצפה.   ברכה דרעי