עיתון ערי המפרץ – הרב מאמו אקספרס

כותב: מורן אזולאי עיתון ערי המפרץ
תאריך: 8.6.07

מאמו מיה

מיטב שחקני הכדורגל כבר עונדים תליון שלו עם ספר תהילים, בין חסידיו, אנשי עסקים מפורסמים,ידוענים,פוליטיקאים, חילונים גמורים ובני מיעוטים.חצרו עמוסה מדי יום ביותר מ-1000 איש, והדרישה רק גוברת, הרב רפאל מאמו מקרית אתא לא נח לרגע וממשיך לשלוף רעיונות ויוזמות חדשות.


תשכחו על מה שידעתם על הרב המקובל רפאל מאמו שליט"א מקרית אתא. הכתבה הראשונה עליו פורסמה כשעור היה מקבל קהל בחדר המתנה קטן וחנוק, ותושבי האזור שמעו עליו רק דרך חברים או מכרים. מאז,עברו כמאט ארבע שנים והחצר של הרב המקובל הפכה לאחת העמוסות בארץ. חדר ההמתנה הקטן התחלף באולם מעוצב בטוב טעם, מרווח ואסתטי בהרבה. עשרות כיסאות המתנה נוחים, ואפילו פינת קפה לנוחיות הממתינים, שלפעמיים בשל התורים הארוכים נאלצים להמתין במשך שעות ארוכות לפגישה עם כבוד הרב. חדר ההמתנה וכמות המבקרים שמגיעה לכ-1000 איש בשבוע הם לא סוף הסיפור. הרב מאמו הפך באחרונה לדמות מוכרת מאוד וקיבל חשיפה גדולה כמעט בכל כלי התקשורת האפשריים. בחלק מן המקרים בשל יוזמות חדשות שביקש לקדם. בהתאמה, החלו לנהור ללשכתו גם רשימות ארוכות של ידוענים, בהם פוליטיקאים, שרים, בדרנים, שחקני כדורגל, אנשי צבא, שופטים והרבה ברנז'ה מקומית. מיו"ר התאחדות הכדורגל, אבי לוזון ועד לדוגמנית מורן אייזנשטיין.מביבי נתניהו ורובי ריבלין ועד לסולחות הקטנות של שמואל סיסי וחיים צורי. כמעט בלי יוצא מן הכלל ביקרו אצלו, שמעו עצה וקיבלו ברכה. לאחרונה אנשי גאידמק בודקים אפשרות לרתום אותו ליוזמה חברתית חדשה של המיליארדר. עכשיו, ההיסטוריה המקומית סביב הרב מאמו מתרחבת החל מהשבועות הקרובים הוא יפתח חדר נוסף, הפעם לקבלת קהל בתל אביב, וזאת תוך קידום נושאים נוספים אחרים, כמו הקמת לשכת תעסוקה למובטלים, הקמת מערך שידוכים, וכל העת קידום יוזמתן הראשונה להעביר את משחקי הכדורגל לימי חול.

מעסיקים יתרמו משרות


כבוד הרב מה פתאום לשכת אבטלה?
"אני לא רוצה להתחרות בלשכת התעסוקה, אבל אני חושב שהיום אחרי זמן רב שאנחנו עוסקים בפעילות של תרומה לנזקקים מבחינת מוצקי מזון, הבנו שאין לזה סוף. מי שנזקק, אתה צריך להביא לו כל השנים אוכל ומזון, ואם לא תביא לו, אז לא יהיה לו להעביר את החג ולא יהיה לו מה לאכול. בתקופה האחרונה הבנו, שבמקום זאת, כדאי לסדר לאנשים עבודה, אנשים היום התייאשו משוק העבודה ולשכת העבודה התייאשה מהם. היום במקום לשכת עבודה אפשר לקרוא לה לשכת אבטלה. יש מקרים שהם רוצים כבר להוריד מישהו מעניין האבטלה, אז מסדרים לו אפילו עבודה שלא מתאימה לו, העיקר להוריד אותו מהגב שלהם. המטרה שלנו היא להעסיק אותם במשהו שהם יבואו אליו מרצונם. אנחנו רוצים ליצור קשר טוב בנינו לבין בעלי העסקים מהאזור מצד אחר וקשר בנינו לבין המועסקים מצד שני אנחנו נשדך אותם אחד לשני. כל מעסיק במקום לתרום כסף, יתרום מקום עבודה. זאת אומרת שאם יש מישהו שיש לו 50 עובדים, לא יקרה כלום אם יעסיק 53 עובדים. זאת תהיה תרומה מאוד גדולה. "היוזמה בשלבים ראשוניים. אנחנו חושבים על זה הרבה זמן אבל עד עכשיו לא היתה לנו היכולת הכלכלית כי צריך להעסיק אנשים שיטפלו רק בזה ויובילו את זה ברציות הנדרשת. השינוי אצלנו חל בתפישה. במקום להקצות את המשאבים למוצרי מזון, אנחנו נקצה אותם לטובת המערך".


אתה חושב שתהיה לזה היענות מבחינת בעלי העסקים?


"יש המון בעלי עסקים שאוהבים לתרום. כשאנחנו פונים לפני חגים ובימי שגרה לבעלי עסקים כדי להכין אריזות מזון, כולם בלי יוצא מן הכלל תורמים. במקום זאת אנחנו מציעים להם עובד .ולא כזה שיישב רגל על רגע אלא כזה שייתן תפוקה כי הוא צריך את המשכורת".


מליניאק נגד מאמו

הרב מאמו בהחלט מאמין ביוזמה ולא סתם. אחד מאנשי העסקים הקרובים לו ביותר שגם הביע כבר תמיכה ברעיון היה אלון דנקר, מנכ"ל מפעלי ים המלח, ממשפחת דנקר המפורסמת. דנקר, אומרים בלשכתו של הרב, חבר קרוב שלו ותומך ביוזמות כמעט בעיינים עצומות. אבל היוזמה הזאת היא לא היחידה מבית היוצר הזה. אחד הנושאים המרכזיים, שבזכותם תפס הרב מאמו מקום נרחב בתודעה של כלל הציבור היה לאחר שביקש לשנות סדרי עולם ולהעביר את משחקי הכדורגל משבת ליום חול. היוזמה הזאת כללה אמנם הפועות רבות בתקשורת, אירוח בתוכניות ספורט שרבנים מעולם לא התארחו בהם, אך בעיקר גררה עלייה לרגל של עשרות שחקנים, שופטים ומאמנים שביקשו לפגוש את הרב מקרוב. אז מטבע הדברים קם גם חוג של אוהדים ופרשנים שהתנגדו וטענו לכפייה דתית. הרב מאמו לא איבד משלוותו נוכח דברי הביקורת הללו ועל אף שהוא לא מתורגל בהשתתפות בפאנלים בטלוויזיה, תיפקד כראוי גם כשהיה נתון להתקפות חיות מצד פרשנים בכירים כמו אריה מליניאק ואחרים. "את יכולה לראות שאני לא שחקן כדורגל, לא מאמן ואפילו לא מבין בגדול. אני יכול להגיד יותר מזה, כשהייתי ילד וכולם שיחקו בשכונה כדורגל, אף אחד לא רצה שאהיה איתו בקבוצה. אמרו לי שאני פשוט לא יעיל. אז אני לא בא מהמקום הזה של הכדורגל נטו. רוב השחקנים בענף הם אנשים חילוניים וגם מסורתיים. חשוב להם לשבת בבית ביום שבת קודש. מאז פורסמה היוזמה, קיבלנו כל כך הרבה תגובות ודחיפה מאנשים שאמרו לנו להמשיך לרוץ עם זה קדימה. הדבר הזה יצא כל כך הרבה רעש, בעיקר בגלל האנשים שעוסקים בענף ותמכו ברעיון". היוזמה הזאת אכן התגלגלה בקצב שיא. מעבר לכך שעברה מפה לאוזן בקרב אנשי הספורט, היא גם תפסה עמודים ראשיים במדורי הספורט של העיתונות הארצית, כללה ראיונות רדיו עם הרב ואפילו ראיון שערך בוני גינצבורג עם הרב בתוכנית 'מבט ספורט'. זו לא כפייה


ציפתם שזה יעלה לסדר היום הציבורי בצורה כזאת?


"בהחלט. יזמתי את זה בעקבות שיחות שהיו לי עם שחקנים ומאמנים, ולא על דעת עצמי.לכן גם לא היה לי ספר שזה יקבל תהודה כזאת".

יש הטוענים כי התערבות כזאת במשחקי הכדורגל גובלת בכפייה דתית.

"כפייה דתית צריך להגדיר. זאת מדינה יהודית, ואם אנחנו לא רוצים בכלל כפייה דתית, אז אפשר לפתוח כבישים בשבת למכור חזיר לאכול ולשתות ביום כיפור. מה שאנחנו רוצים פה זה צביון יהודי. לא מעניין אף אחד מה קורה אצל כל אחד בבית או אם בנאדם נוסע עם האוטו הפרטי שלו למקומות בשבת. זה גם לא מעניין אף אחד. פה מדובר בפרהסיה. להגיד כפייה דתית במקרה כזה זה לא נכון. היוזמה הזאת באה לטובת החילונים והמסורתיים לא לטובת החרדים והדתיים שממילא שומרים את השבת. הם לא צריכים אותי בשביל לשמור על איחוד המשפחה ולשיר זמירות שבת. גם הילדים שלי לדוגמא לא ילכו לכדורגל גם אם זה יהיה ביום חול. הבעיה היא במשפחות החילוניות. והפן שאני נוגע בו הוא בכלל לא דתי אלא משפחתי. אני שואל עכשיו נשים צעירות שהתחתנו עם כדורגלנים רק לא מזמן, שעובדות ביום חול, יום שבת הילדים בבית והבעל צריך לרוץ לירושלים למשחק חוץ והיא נשארת כל השבת לבד בבית עם הילדים. ומילא שבת אחת, אבל זה כל שבת, אני שואל את כל הבנות שיקרו את הכתבה הזאת, האם הם יסכימו מהרגע שהתחתנו עם שחקן כדורגל ועד לרגע שהוא פורש בערך בגיל 35 להיות בכל שבת. לבד עם הילדים בלי הבעל. לדתיות אין בעיה. הבעלים שלהן לא הולכים לכדורגל. אני מרגיש שאני משרת פה את הציבור החילוני יש המון שחקנים שהתחתנו בגיל צעיר כי אכפת להם מהמשפחתיות ופתאום באים אלי בגיל 27 או 28 עם משברים קשים בחיי הנישואים. יש הרבה שחקנים כאלה.

 

 אלי אוחנה עם תליון

ואכן, בעיקר אחרי היוזמה, כמעט ולא היה שחקן כדורגל אחד שלא הגיע לרב להתייעץ או לקבל ברכה. הם שואלים לפני מעבר לקבוצה, לפני חתימת חוזים ולפני מעבר למדינה אחרת. אבל זה לא נגמר בזה. נושא חדש שתפס תאוצה הוא נושא התליונים שעיצב הרב מאמו ועליהם ספר תהלים. כיום עונדים אותם כמעט 80 אחוז משחקני הליגה. יוסי בניון, יניב קטן, יוסי אבוקסיס, ברק יצחקי, אלי אוחנה, רוני לוי, אלון חרזי, דוד אאוט, לירן שטראובר הם רק חלק מהרשימה שעונדים את השרשרת ופוקדים את לשכתו של הרב. הוא מטבע הדברים כבר מעורה היטב מי חתם איפה, מי יישאר לשחק בארץ ומי יורד או עולה ליגה. עניין התליונים, אגב, לא נגמר רק בספורט וניתן לראות גם שורה של סלבריטאים שעונדים אותו. "חלק מהידוענים אני אפילו לא יודע את שמם, אבל זה משמח אותי שיש משהו שמקרב אותם לסגולה זאת". אולי בגלל עמדתו הנחרצת בהובלת מהפכה בתחום הכדורגל שנוגע כמעט לכולם והחשיפה הרחבה שקיבל ואולי ובגלל פנייתו גם לקהל הרוסי דרך ראיונות שהעניק לאחר הערוצים הגדולים, עלה מספר מבקשי הברכה פלאים. כיום, קשה לעובדי הישיבה לעמוד בעומס, ואנשים שמוזמנים אליו נאלצים להמתין בין ארבע לשבע שעות בתור. עוזריו של הרב מספרים כי בחדר ההמתנה של קבלת הקהל ניתן למצוא אנשים מכל גווני הקשת: חרדים, מסורתיים, חילוניים, אנשי עסקים, בני מיעוטים, עולים חדשים מכל רחבי הארץ. העובדה הזאת גרמה לו להבין שיש צורך להרחיב את עניין המפגשים עם הקהל. החל בעוד שבועיים, ייפתח מקום נוסף על שמו של הרב שיקבל קהל גם בתל אביב. "אנשים רבים מבקשים מאיתנו להגיע ולעשות קבלת קהל בתל אביב. זה עלה לאחר שתושבים רבים עושים נסיעות ארוכות ולעיתים ממתינים שעות בתור. לאחר מכן עוד יש להם נסיעה מעייפת הביתה, לכן החלטתי לקבל קהל גם שם. זה קורה גם כיוון שחשוב לי לקרב את הציבור הישראלי בכלל, כולל הציבור החילוני".


אתה חושב שתהיה היענות דומה לצפון?


"תל אביב היא נפרדת, זה נכון. מדינת תל אביב. אבל אם חשוב לאנשים לבוא עד לכאן לקבל ברכה, הם בוודאי ובוודאי יגיעו כשאהיה שם".


העלייה הרוסית מפתיעה

הרב מאמו מאשר שמגיעים אליו מכל סוגי האוכלוסייה, אולם מספר כי המפתיע מכל הוא ריבוי של עולים מחבר העמים שמגיעים אליו באחרונה. "אנחנו לא מבדילים בין יהודים ללא יהודים ולאחרים. כל מי שבא לבקש עזרה יתקבל אצלנו באהבה. לא מפתיע אותי שמגיעים דתיים וחילוניים ובני מיעוטים. הפתיע אותי דווקא העלייה הרוסית שחשבתי שהיא מאוד רחוקה מאמונה. הם באים עם הרבה מאוד יראת כבוד. אני מקווה שזה יעזור להם להתקרב לתרבות היהודית".


איך זה קרה?

"הקדוש ברוך הוא, כנראה מכוון בלב שלהם להתקרב. חוץ מזה שעשו תוכניות בערוצים רוסיים שאני לא יודע ומניח שגם את לא יודעת איך קוראים להם". אלפי המקרים שהוא פוגש בכל חודש גרמו לו לשים את האצבע על אחת הבעיות הכואבות שלה הוא מתכוון לתת מענה בקרוב נושא הזיווגים. "אחד הדברים שהכי כואב לי לראות זה גברים, ובעיקר נשים שהן לבד. אני מאמין שלכל בחורה יש בן זוג. רק שלא תמיד יש הזדמנויות למפגש נכון או המסגרת המתאימה. אנחנו רוצים ליצור מערך שידוכים ענק, אבל מאורגן שכל אחת תוכל למצוא את הזיווג שלה. זה לא יהיה משהו כמו באינטרנט ששם קורים גם המון דברים לא טובים. פה הכל יהיה עם פיקוח מתאים. יבדקו כל אחד ואחת כדי להבין מי הן ומה הם וינסו להתאים את הבחורה או הבחור. אני מאמין שלכל סיר יש מכסה. גם אם הסיר מחרסינה והמכסה מנירוסטה".


מה עם הפוליטיקה המקומית, אתה מתעסק בזה?

"מאוד חשוב לי להיות ניטרלי. כמובן שכמו לכל אזרח בקריות יש לי דעה מגובשת על כל מועמד". הרב מסרב לומר את דעתו האישית על הפוליטיקאים, ומסכים לדבר רק על ידיד אחד שקוב לו כנראה יותר מהשאר. "חיים צורי ואני מאוד נקשרנו",אומר הרב מאמו. "הוא הפתיע אותי גם בכריזמה וגם באמינות שלו. זה מצרך מאוד נדיר שיש לו הרבה מזה, ואני מכיר כמה שחסר להם ממנו. חוץ ממנו אני משתדל שלא להיות מערב בעניינים הפוליטיים".


אתה אמנם מצהיר שאתה לא עוסק בזה, אבל לעיתים הסוגיות הפוליטיות והסיכומים הקטנים מגיעים עד אליך, דוגמת הסולחה בין סיסו לצורי.


"זה נכון. אבל לא הייתי רוצה לדבר על זה בפומבי".


מה הבעיה שלך? קרית אתא?

"אני בסדר עם כולם. דוד ראם הזמין אותי לתקוע מזוזה בסניף קדימה ובאתי. עם יעקב פרץ אני ביחסים טובים מאוד אני חושב שבשנים האחרונות הוא שיפר כמה דברים משמעותיים. התדמית שלו השתנתה. הוא ירד אל העם, שיפר את השירות העירוני, התושבים אוהבים אותו וגם אני".

על תחזיות לבחירות המקומיות סירב מאמו לדבר. "זאת ממש בעיה. אני חבר של כולם. מה שאני יכול להגיד זה שקשה מאוד להפיל ראש עיר ומעטים היו שהצליחו לעשות זאת".להתארגן לעוד מלחמה
אז למרות התשובות הדיפלומטיות ,לפחות ברמה הארצית לרב מאמו יש הרבה פחות סנטימנטים.גם הוא, כמו כולם, מודאג מהמצב הביטחוני ומבלי לזרוע פאניקה בציבור מייעץ שלא להיכנס לשאננות ואפילו להתחיל לאגור מציות ושימורים. "אנחנו נמצאים בתקופה קשה. אפילו לא עברה שנה מאז המלחמה האחרונה. אנשים מגיעים אלי עדיין עם חרדות מאז. אני מעריך שבשבוע הקרוב כבר יתחילו ידיעות בקשר להתארגנות הסורית. אני חושב שהמלחמה האחרונה היתה דבר טוב שהקדוש ברוך הוא נתן לנו כדי שנקרה כמה שאנחנו לא מוכנים וכדי שנתארגן למלחמה האמתית. זה היה פרומו, או אימון קטן שלצערי גבה הרבה קורבנות, אבל זה היה רק הכנה כדי שנלמד מה צריך לשפר. אני לא רוצה לבוא ולהגיד שתהיה מלחמה הזמן הקרוב, אבל אני בהחלט מציע להתארגן לאפשרות כזאת. לקנות מציות ושימורים שיהיו בכל בית. כבר בשבוע הקרוב זה יעלה בתקשורת. אני מקווה שהקדוש ברוך הוא ירחם עלינו בכל זאת". באשר להנהגה ולפוליטיקאים, גם שם יש לו מה לומר: "לפוליטיקאי מותר ליהנות מהחיים ומותר לו לדאוג לעצמו, אבל מה שקורה זה שהגענו לתקופה שהפוליטיקאי דואג רק לעצמו. איפה מנחם בגיל ז"ל שהיה חי בבית של שני חדרים? אין כאלה דברים יותר. קחי את הירשזון, אצלו זה כבר לא הולך בצ'קים רק במעטפות מזומנים. ואז סיפורים של דודים ודודות. גם לי יש דודות בחו"ל, אבל אף אחת לא שלחה לי מעטפות."ואהוד אולמרט, כל כך הרבה רכוש ובתים. גם במלחמה היו יותר מדי אנשים שדאגו רק לעצמם. הציבור לא מטומטם ומבין שאין לנו על מי לסמוך, הבעיה היא שאם יהיו בחירות אני לא בטוח שיש להו אלטרנטיבה. צריך שינוי של ממש. משהו דרסטי".


מה לדוגמא?

"בחירות אישיות שבהן חושפים על כל מועמד את הכל, כולל דברים שעד היום נחשבו צנעת הפרט. שיחשפו את כל הנכסים שברשותו, כולל כמה כסף יש לו בבנקים, כדי שאנחנו נדע שמדובר במועמד שבא באמת דואג לעם ולא לצבור רכוש על הגב שלהו. הציבור כבר עייף ומיואש ולא רואה אלטרנטיבה ראויה לממשלה הזאת לכשתתחלף".


אתה אומר בעצם שהממשלה לקראת נפילה?


"הממשלה הזאת לא תחזיק עד לטווח של שנה, וכנראה שאנחנו הולכים לבחירות".


הרב מאמו אמנם לא מאמין בפוליטיקה הארצית, אבל מקדם חבר אחד ותיק שנמצא עכשיו במרוץ לנשיאות, רובי ריבלין שנמצא איתו בקשר טלפוני על בסיס קבוע, והרב מנסה לסייע לו עד כמה שניתן. "אין הרבה אנשים בפוליטיקה הארצית שאפשר לסמוך עליהם", אמר והוציא כמובן את ריבלין מהכלל. "בשונה מהפוליטיקאים המקומיים לא אכפת לומר את דעתי עליהם. אם אמרתי את דעתי השלילית על פוליטיקאי מקומי, אני עלול לראות אותו בסופרמרקט והוא יעשה לי פרצופים. סביר להניח שאת אהוד אולמרט לא אראה שם. אני לא מסתובב באותם מקומות שלו".