ערי המפרץ – מלחמת לבנון

עיתון: ערי המפרץ

תאריך: 18.8.06

כתב: נדב מאיוסט

הרב מאמו מסכם "ההסכם הזה מזמין עלינו את המלחמה הבאה"

מבחינתו של הרב המקובל, החכי"ם הערבים יכולים לעבור ללבנון

הוא הקפיד להישאר בעיר ולקיים תפילות לדעתו, אנשי דת ואנשי ציבור שברחו,ביצעו פשע הח"כים הערבים הם בכלל חיזבאללה והסכם האש הוא ביזיון וכישלון של ההנהגה הרב מאמו מצטרף למבקרים


במהלך המלחמה נותר הרב רפאל מאמו בביתו שבקרית אתא, ביטל נסיעות מתוכננות ויצא מהעיר רק לצורך ביקורים בנהריה ובשלומי. תקוותו ואמונתו הייתה שתפילותיו ותפילות רבים אחרים למען עם ישראל ולמען החיילים הלוחמים יביאו לניצחון מוחץ של צה"'ל. "הפסקת האש היא אחד הדברים הכי נוראים, שקרו לנו מאז קום המדינה. היום סוריה שמה עין על רמת הגולן אחרי ששלחו את נסראללה כפיילוט והוכח להם שצה"ל כאילו צבא חלש. ההסכם הזה מזמיו עלינו את המלחמה הבאה, מה גם שלא השגנו בו כלום. את החטופים השארנו שם, ואליהם נוספו כ-160 הרוגים. אני לא אתפלא גם אם מצרים וירדן יצטרפו במלחמה הבאה. זו בושה וכישלון גדול לא לחיילים, הם היו מצוינים. מי שהביא את הבושה הזו זה המדינאים, אולמרט ופרץ".


הרב העביר בשבוע שעבר, טרם ההסכם, ביקורת על נבחרי הציבור, שעזבו את הסיבה:"אזרח שפוחד ובורח זה בסדר, איש ציבור או איש דת שבורח זה פשע.זה לא משנה אם זה ראש עיר, מנכ"ל עירייה, רב עיר או רב שכונה, אין להם את הפריבילגיה לברוח". בכל תקופת המלחמה נמשכו החיים בישיבתנו של הרב כרגיל. במקום התקיימה קבלת קהל למעוניינים, ולימודי האברכים בקומה השנייה התקיימו אף הם כסדרם.


לא פחדת על התלמידים?


"הבניין הוא די חזק.אני חושש רק למי שלא לומד תורה. למי שלומד, אין חשש. התורה מגינה ומצילה. צריכים להגביר עוד יותר את הלימודים".


בישיבה הרב התקבלו בשבועות האחרונים עשרות טלפונים מאנשים ברחבי הצפון, שרכשו בשנה האחרונה את התליון החדש שהוציא הרב ובתוכו ספר תהילים. האנשים סיפרו, כי הם מרגישים מוגנים גם בנהריה ובקרית שמונה. "להסתובב כרגיל לא המלצתי לאף אחד, צריך להישמע להוראות פיקוד העורף. אבל בתליון הזה יש שמירה מיוחדת".


את התליון עונדים רבים משחקני ליגת העל בכדורגל, מאמנים בכירים, סלבריטאים ואפילו אשת השר לשעבר,ג'ורי ניר מוזס שלום.


לסיום, לא שוכח הרב את חברי הכנסת הערבים ומכנה אותם חיזבאללה, אנשים שעבדו עם האויב נגד המדינה. "יש לחוקק חוק, שחבר כנסת שמזדהה עם האויב, לא יהיה יותר חבר בפרלמנט.הם אחים שלך, תעבור ללבנון. ההורים שלי גרו בטוניס, לא הזדהו עם המקומיים ועלו לארץ. כך גם חברים מפולין, מעיראק ומרומניה. אני מבין לליבם,רק שיעברו ללבנון. מי שאיתנו, אהלן וסהלן שיישאר, אבל מי שלא, שייכנס לשדה התעופה ויטוס לצרפת, ומשם ייקח טיסה ישירה ללבנון, לסוריה או לאיראן".