קול העיר – בקושי ממרח שוקולד על הלחם היה לנו בבית

כותב: אלי מרציאנו ואבי פלג
עיתון: קול העיר


"בקושי ממרח שוקולד על הלחם היה לנו בבית"


הרב המקובל מקרית אתא, רפאל מאמו, נזכר בילדות ורואה את הקשיים שיש כיום לאזרחים רבים במדינה. לצד הייעוץ לשרים וחברי כנסת, כדורגלנים וסלבס, הרב ממשיך בניסיון לבטל את משחקי הכדורגל בשבת ולהעבירם ליום חול. ראיון שונה עם רב צבעוני ומיוחד ובעיקר תושב קרית אתאהשבוע ביקרנו בחצרו של המקובל מקרית אתא, הרב רפאל מאמו, אשר חצרו נחשבת מהגדולות והמשפיעות ביותר בארץ. למעלה מאלץ איש בשבוע מקבל הרב בישיבתו ברח' טרומפלדור בקרית אתא כמות בלתי נתפסת בהתחשב בעובדה שכל אדם נכנס לשיחה אישית אצל הרבי.הרב מקבל קהל משעות הערב עד לשעות הקטנות של הלילה ולאחר מכן מלמד בבוקר את תלמידיו ובין לבין כותב ספריםץ במקרה הטוב הוא ישן שעתיים ביום ולעיתים ימים שלמים הוא מושך ללא שינה. לפגישות עם הרב מגיעים מכל קצוות הקשת-דתיים חילוניים, פשוטי עם ומפורסמים, פוליטיקאים. שרים, שחקני כדורגלף אנשי צבא בכירים ואחרים. אנשים שביקרו אצלו מספרים סיפורי ניסים שקרו להם: נשים שהצליחו להיכנס להריון לאחר שנים רבות ללא הצלחה, חולים שמספרים שלאחר שהרב ראה אותם הביע דעות הפוכות מהרופאים וחזה שהם יתרפאו וזה קרה. מיחסים לו ראיה בלתי נתפסת לנבכי אדם ולנפשו על ידיי ראיית האדם בלבד או מבט על תמונתו, כמו שסיפרה השבוע מזל מהקריות שביקרה אצלו:"נכנסתי לרב ונדהמתי קודם כל מההדר והרוגע שהוא מקרין. עוד לא ספקתי לומר מילה וכבר החל הרב לומר דברים עליי ועל משפחתי שרק אני יודעת, הראיתי לו תמונה של אדם שיש לו בעיה רפואית ובלי שאומר לו זאת, אמר לי מה הבעיה ואיך שהוא יתמודד איתה. עד עכשיו אני בהלם". ויקטור מקרית מוצקין סיפר ל"קול העיר": "נכנסתי לחדר של הרב ואמרתי לו שיש לי בעיות וכאבים בגב. הרב ביקש שאעמוד ומיד אמר לי "יש לך בעיה החוליה אל 5" עשיתי צילום סיטי והתברר שזאת ההבחנה-פשוט לא יאמן".


הרב מאמו, הסכים לקבל אותנו לראיון וביקשנו לדעת איך הרב מצליח לעמוד בלחץ האנשים, בכתיבת ספרים ובסדר יום שהמילה "צפוץ" קטנה עליו…


"זה לא דבר קל במיוחד כשרואים לפעמיים אנשים עם מקרים קשים מאוד. העזרה לאנשים נותנת המון כוח ורצון לעזור לכמה שיותר אנשים ואני אומר את זה לכל אדם העזרה לזולת זה דבר חשוב שכל אדם צריך לקיים וכל המרבה הרי זה משובח". גדלתי בבית שסבל מבחינה כלכלית. איך אתה רואה את המצב של המדינה כיום ? "זה נכון כדלתי ממש בעוני, בקושי ממרח שוקולד על הפרוסה היה וגם זה לא תמיד. היו זמנים שמרחנו רק מרגרינה. אני חושב שהמצב בארץ ממש קטסטרופה יש יותר מידי אנשים רעים בארץ. המדינה חייבת לעזור לשכבות המצוקה ולייצר מקומות עבודה למען המובטלים. לצערי, מוסדות המדינה נהפכו לחסרי לב כלפי האנשים. לדוגמא, פעם לא היו מעיזים לפנות לבית מגורים בגלל איחורי תשלומי משכנתא. היום האצבע על ההדק הקלה, הבנקים לא מרחמים על אנשים ופשוט מפנים אותם. צריך יותר רחמים והרבה הקשבה ממוסדות המדינה כלפי האנשים". באים אליך שרים רבים. מה אתה אומר להם חוץ מייעוץ אישי? "אני לא מתבייש להגיד להם שצריך לעשנות דברים רבים במדינה, לעזור לשכבות החלשות ולחזור למה שהיינו פעם יותר רחמניים, יותר סבלניים ולהעניק לאזרח הפשוט יותר הזדמנויות לחיות בארץ שלנו בכבוד". ידוע שכל המפלגות הגדולות מחזרות אחריך ויודעות את השפעה הגדולה שלך על הציבור בארץ, אפילו פנו אלך אנשים לפתוח מפלגה. מה דעתך בנושא?


"זה נכון שניסו לפתוח מפלגה למען העניים ושפונים אליי בלי סוף מכל המפלגות. לכולם אני עונה שאני לא שייך לאף מפלגה. אני שייך לים ישראל כולו, אני אוהב את כולם בלי קשר להשתייכותם הפוליטית. היתה יוזמה לפתוח מפלגה ךמען העניים ובספו של דבר החלטתי שאת הכסף שישקיעו במפלגה עדיף שישקיעו בשכבות החלשות בעם". התחלת ביוזמה חדשה לפתוח לשכת תעסוקה פרטית שלך…."אני לא רוצה להתחרות בלשכת התעסוקה.הבנתי לאחר שנים שאנו עוסקים בחלוקת מזון לעניים שאין לזה סוף. פניתי לאישי עסקים שיקלטו עובדים. אני חושב שבמקום שאיש עסקים יתרום כל שנה כסף למנות לעניים, הוא יעסיק כמה עובדים נוספים שיביאו פרנסה בכבוד הביתה. אני מקווה שהיוזמה תתפוס תאוצה שנוכל לעזור לכמה שיותר אנשים להיכנס למעכל העבודה". כבוד הרב, הופעת בכל כלי התקשורת בארץ ובעיקר בשננה האחרונה בנושא, העברת משחקי כדורגל ליום חול. יש סיכוי שזה יתממש? "אני חושב שהפעם יש סיכוי של ממש שזה יצליח. יש לנו הסכמה של כמאט כל הגרומים בענף הכדורגלנים, השופטים, בעלי הקבוצות והסכמה של יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון. עדיין צריך לפתור כמה בעיות מול הטוטו והטלוויזיה ואני מאמין שנצליח בכך. כל העוסקים בענף המסורתיים וגם אלו שלא, רוצים את יום השבת להיות עם המשפחה והילדים, כל העוסקים בענף ואפילו האוהדים, כואב להם שהם לא יכולים להיות עם בני משפחותיהם ביום השבת וכל הכדורגל הם לא מוכנים לוותר, אז הפתרון הוא אחד ויחיד להעביר את המשחקים לימי חול ואני בטוח בעז"ה שנצליח בכך". שמענו מכדורגלנים שאתה מייעץ להם היכן לשחק והם טוענים שבכל המקרים צדקת… "כדורגל אני ממש לא מבין. את היוזמה להעברת המשחקים יזמתי בעקבות פניות רבות מהעוסקים בענף. כל שחקן שמגיע ושואל איפה ישחק וכמה יקבל, אני מייעץ לכל אדם או לכל איש עסקים וכמובן שאני מברך אותו שיזכה לא לשחק בשבת קודש". כבוד הרב, ספר לנו בבקשה על התליון תהילים שעונדים אותו המון אנשים ובהם סלבס ולא מעט שחקני כדורגל. "את התליון פיתחתי במשך כמה שנים. הצלחנו למעזר את כל ספר התהילים לתוך תליון וזאת שמירה כדולה למי שעונד אותו ואני שמח שהרבה הולכים איתו".