שוס הדרך – הרואה נעים להכיר

עיתון:שוס הדרך
תאריך: 14.05.09
כותב: שירן טמוזרתי

יותר מאלף מבקרים בשבוע, בהם עבריינים, דתיים, חילונים, ערבים, פוליטיקאים רבים, אנשי עסקים, כדורגלנים ושאר סלבריטאים: ניסים עליהם מספרים המבקרים אצלו ונראה שהמקובל, הרב רפאל מאמו המכונה "הרואה" רק בתחילת דרכו. תושבי בית שמש רבים שביקרו אצל "הרואה" פנו כבר מס' פעמיים למערכת "שוס הדרך" שנבקר אצל הרב. מספרים שהוא יודע ומבין הכל, שהעוצמה שלו מושכת אותם, שהוא עוזר לכל מי שרק מבקש.


כבוד הרב נולד בקרית אתא להורים דתיים מאוד מיוצאי העיר ג'רבה, בגיל 13 עבר ללמוד בישיבתו של הגאון הרב מאיר מאזוז שליט"א בבני ברק, ישיבת כיסא רחמים בגיל 15 חיבר פרוש עמוק של רש"י לתורה, חלק ראשון מספר הודפס בשנת תש"ן כשהיה רק בן 22. ובגיל 16 עבר ללמוד בישיבת פורת יוסף שבשכונת גאולה אשר בירושלים אצל הרב בן ציון אבא שאול אחד מגדולי הדור. היום בגיל 41, כשהוא נשוי ואב לשניים, הרב מאמו הוא השם החם בקרב המאמינים הוא מחפש איך לעזור, מקבל את כולם, חושב שהאנשים בארץ לא רוצים לעבוד, לא חושב שהוא קוסם, מנסה להחזיר פושעים לדרך הישר, מתרחק מהפוליטיקה למרות החיזורים ועכשיו הוא גם כותב ספר.


עם לוח זמנים כל כך צפוף ועמוס, הצלחנו ליצור קשר עם מקורביו שדאגו לנו לפגישה עימו. הפגישה התקיימה באשדוד בביתו של חיים רביבו, כן, לא התבלבלתם, חיים רביבו אחד הכדורגלנים הגדולים ביותר בכל הזמנים שנותן את ביתו לרב בכל יום רביעי על מנת שתושבי הדרום יוכלו להגיע למפגש עם הרב ולקבל את ברכתו. כשהגענו למקום ראינו מאות של אנשים שממתינים לו בכיליון עיניים, שחלק מהם שיתפו אותי בסיפורם מהיכרות קדומה עם הרב. "במסגרת עבודתי כבעל משאית, הרבתי לנסוע לשטחים על מנת לפרוק סחורה, באחד ההזדמנויות שהגעתי לרב הוא אמר לי:" שלא תיסע לשם יותר, אתה בסכנה. המשכתי בעבודתי כרגיל, ומספר ימים לאחר מכן נסעתי לכיוון המחסום, מעמדה נסתרת, בין העצים יצא אליי מחבל עם נשק, בלמתי מיד, הסתובבתי במקום, המחבל נעלם מהפחד בחזרה לעצים. לא עברה חצי דקה, ואני מקבל שיחת טלפון מהעוזר של הרב, משה, ששואל מה קורה איתי מכיוון שהוא חש שקרה משהו חריג. דמעות עלו בעיינ, לא הבנתי איך הוא ידע את הסיפור". בהמשך לאותה שיחה הרב הוסיף ואמר לו "נכון שאתה בחברון ויצא אלייך מחבל עם נשק? הבטחת שאתה לא נוסע לשם. ניצלת בנס זו פעם אחרונה שאתה נוסע לשם. נשארתי המום והחלטתי מאותו רגע שהרב רפאל מאמו קוסם". כך אמר לנו יעקב עמר אחד ממבקריו הקבועים שהתראיין בעבר במס' עיתונים ברחבי הארץ.


האם אפשר לומר עליך שאתה קוסם שעושה ניסים?


"ראשית אני לא אחראי לסיפורים. לא בדקת אם במקומות אחרים לא מספרים אותם סיפורים.שנית, אתה מבין שבנאדם לא יכול להעיד על עצמו".


ברור. בגלל זה לקחתי עדויות מאנשים נוספים לאחר שתושבי בית שמש פנו למערכת המגזין.


"אני גם לא חושב שאני כזה מיוחד, שיש לי מה לספר על עצמי. אני חושב שאם בנאדם מאמין ברב, והוא בא לכאן, מקבל ברכה ומאמין בה, אז כל רב שיברך אותו, הברכה תעזור.משמיים עוזרים לו, ולא בגללי. לי אין פרוטקציה בשמיים. ליהודי שיושב פה ומאמין ברב, יש פרוטקציה בשמיים. אם הוא ילך לרב אחר, זה יעזור בדיוק באותה מידה".

לא ניכנס לשמות, אבל ידוע שמגיעים אליך גם אנשים רבים מהעולם התחתון, שמעורבים בפשע מאורגן. מה אתה אומר להם ?

"אותו דבר. כשבא אליי אדם מעולם הפשע ואני רואה שהוא סומך עליי, אני אומר:תשמע, הקדוש ברוך הוא רואה את הצדיקים וראה את העבריינים. הוא רוצה שהעבריינים יהיו צדיקים. אתה לא יכול לחיות בעולם משלך, לקום בבוקר, לחשוב איך לעשות פשעים ולהצליח לצאת מהפשע. אם מישהו נמצא בעולם הפשע כבר עשר שנים, אני מציע שייקח מעכשיו חצי שנה,יתארגן וייצא מזה. אם הוא מקבל על עצמו לעשות את זה, הוא איתי ואני אהיה איתו, בעזרת השם, באש ובמים. אם לא אין לי מה להתעסק איתו".

אז מה, שלא יבוא יותר?

"אני לא אומר את זה ככה, אבל אני נותן לו תחושה שאין לי חיבור איתו. מגיעים אליי בכירים מאוד ואפילו אחד מהם הולך עכשיו עם כיפה, הוא הפסיק עם העולם הזה לחלוטין. דרך אגב, לא כועסים עליו שם, למרות שהם מפסידים שחקן חיזוק חבל על הזמן, הם שמחים ומאחלים לעצמם להגיע לזה".

לפי כשנה בחג הפסח עיתון "ידיעות אחרונות" ערך כתבה במוסף 7 ימים, לזכר מותו של הרב כדורי. "הרואה" נכנס לרשימת ה-11 המקובלים המשפיעים בישראל, ונקרא על ידיד הכתבת "רב נסתר". רשימה מכובדת מאוד של רבנים הנחשבים לצדיקי הדור, כמו: רבי יאשיהו פינטו, רבי יערוב איפרגן המכונה "הרנטגן", רבי דוד בצרי ועוד טובים ומופלאים. אך מקורביו של "הרואה" אומרים שהוא כנראה יהיה יורשו של הרב כדורי.למרות הציפיות המיוחלות לבוא, הרב ממשיך בעבודתו ומקבל קהל במשך כל ימי השבוע, קהל של מאות אנשים שמגיעים כל יום לקבל את ברכתו בנושאים שונים. הרב מחבב ובעד כדורגל, אך כבר שנים שהוא מנסה להזיז את משחקי הליגות ליום שישי מיום שבת, כי הוא בטוח שהרבה יהודים יוכלו להתחזק בדת. כעת, הוציאו ליין חדש של תכשיטים על שמו, תכשיטי "הרואה" שאותם יהיה ניתן להשיג בחניות מובחרות.


איך אתה מצליח לעמוד בכל הלחץ הזה?


"קודם כל, אני חושב שלאנשים זה יותר קשה מאשר לי. לי זה באמת לא מאוד קשה. אני נח בצהרים, ובערב אני בא לפה. תראה, זה לא קל לא לישון שלושה לילות בשבוע, מכיוון שבבוקר אני מתחיל ללמד כבר בתשע בבוקר, אבל כשאתה רואה שהציבור זקוק לך, יש לך כוחות משמיים מעל ומעבר".


יש רבנים שתוך כדי ברכה, מחזירים בתשובה. איך זה עובד אצלך?


"אני אשמח אם כל יהודי יחזור בתשובה, אבל אני לא מסיט ולא מכריח אף אחד. אדם חילוני, שבא לדבר ואורח החיים שלו חילוני, אני לא חושב שיהיה נכון להגיד לו לחזור בתשובה,כי אם אני אגיד, זה לא יזיז לו והוא גם לא ישמע לי. צריך להגיד דברים ריאלים. מה זה תשובה? תשובה זה לעשות מה שהקדוש ברוך הוא אומר, אז אם אני יודע שהאדם לדוגמא מחלל שבת, אני יודע שאם אני אכיר לו את זה, זה לא יעזור. אני אוסר לו, תתנהג עם אשתך יותר אוב, תהיה בעל טוב, תהיה נאמן לאשתך, תהיה ישר בכספים, אל תגנוב אנשים, אם יש לך עסק תהיה הגון וישר חזרה בתשובה זה דבר גדול מאוד. אם בכל פעם הרדם מקבל על עצמו דבר אחר קטן לעשות, בעוד 20 שנה הוא יהיה צדיק".


שמעת ודאי סיפורים על אנשים שהתחזו לרבנים, שלקחו כספים מאנשים. מה יש לך לומר על כך?


"זאת תופעה חמורה. זאת תופעה שמתלווה לכל תחום בחיים. למשל, שופטים שלוקחים שוחד, ראשי ערים שלוקחים שוחד,מנהל בכיר במשרד הפנים ניפק תעודת זהות בגלל שוחד. מאז שהקמנו את הישיבה ועד היום לא ביקשנו מאף אחד אגורה. אין יהודי בעולם שיכול להגיד שביקשנו ממנו תרומה, למרות שלגיטימי לבקש מבנאדם שיש לו שיתרום מעט. באים לפה אנשים בעלי ממון. מיליונרים ואנשים פשוטים אף מעולם לא ביקשנו מאף אחד אפילו חצי אגורה. תראיין אפילו אנשים שהיו פה ותראה מה הם יגידו לך".


המצב הכלכלי בארץ גרוע מאוד. איך פותרים את המצב?


"המצב הכלכלי בארץ לא קשה כמו שמציגים אותו. אני חשוב שביבי מאוד חכם. יש מספיק מקומות עבודה. אבל אנשים לא רוצים לעבוד, יש 250 אלף מובטלים ו450 אלף עובדים זרים. מישהו סיפר לי שהוא חקלאי באזור רחובות ומחפש עובדים. הוא פרסם בעיתון שהוא מוגן לשלם 6000 ש"ח לחודש, חמישה ימים בשבוע וביום שישי חצי יום. לא פנה אליו יהודי אחד. לפני חצי שנה היה אצלי מישהו מלשכת התעסוקה, שאמר: "אתה יודע מה ההבדל בין לפני 20 שנה להיום? לפני 20 שנה היו מבקשים ממני פרוטקציה שאני אסדר להם עבודה לפני כולם ולא משנה איזה עבודה. היום מבקשים ממני שאני אעשה להם טובה ולא ישלח אותם לעבוד, הם מעדיפים להחתים ולהרוויח קצת כסף".

בסיום הראיון פנינו ליד ימינו של הרב,שהולך איתו לכל מקום ומנהל את יומן הפגישות העמוס שלו ואת כל ענייני הישיבה בכלל, הוא עוזרו האישי, מר משה שהרבני שגם אחראי לתת את התשובות לאנשים שעוד לא זכו לשיחה עם "הרואה". ביקשנו ממנו שיארגן ל"הרואה" הרב רפאל מאמו ביקור בבית שמש ושמערכת המגזין תעזור בכל מה שרק אפשר. "יש לנו קהל גדול מבית שמש שמגיע אלינו במשך כל ימות השבוע. אנחנו מתכוונים בעזרת ה' להגיע לביקור עם הרב בזמן הקרוב". כך אומר לנו משה.