ערי המיפרץ – תורת המשחקים של הרב מאמו

 

עיתון : ערי המיפרץ
כתב : נדב מיוסאט
תאריך: 27.1.2006

תורת המשחקים של הרב מאמו

 

בשקט בשקט הצליח הרב רפאל מאמו מקרית אתא להחתים את בכירי הכדורגלנים בארץ על עצומה הקוראת להעברת המשחקים משבת לימי חול. חרזי, שטראובר, קטן, כל שחקני מכבי חיפה, הפועל כפר סבא ונצרת עילית כבר חתמו, ואחרים בדרך. עכשיו מנסים לארגן לרב פגישה עם גאידמק, לבייב, והרציקוביץ. מאזן גנאים הסכים להצטרף ליוזמה. ובקרוב מתכוננת בחצר הרב עצרת ענק לקידום היוזמה עם אורח כבוד: פיני גרשון.

בכירים בעולם הכדורגל שחקנים, יו"רים ומנהלים כבר חתמו על עצומת הקוראת להעביר את משחקי הכדורגל לימי חול.

 

הפרויקט של הרב מאמו

 

בשקט בשקט מחתים הרב המקובל מקרית אתא את בכירי השחקנים בישראל על יוזמה שיכולה לשנות את ענף הכדורגל בארץ. שחקני מכבי חיפה, הפועל כפר סבא ונצרת עלית כבר חתמו. שטראובר נרתם לגייס את שחקני מכבי תל אביב. מנהלי קבוצות, בהם מאזן גנאים, מתלהבים. ובחצר הרב בטוחים שמול מספר כזה של חתימות יהיה קשה לחברי ההתאחדות להתעלם מהיוזמה.

 

בשקט בשקט, אחרי שהיה מעורב ברזי המריבות הפוליטיקה המקומית ובין פגישה לפגישה עם פוליטיקאים שמבקשים ברכות לקראת הבחירות הארציות, מוצא לעצמו הרב המקובל רפאל מאמו לקדם את יוזמתו הגדולה להעביר את משחקי הכדורגל משבת לימי חול. בשבועות האחרונים עמל עוזרו, משה שהרבני, על החתמת שחקנים ועסקני כדורגל מכל הארץ על עצומה הקוראת להתאחדות לכדורגל להירתם ליוזמה, והכל למען שוויון בין חילוניים לדתיים ומסורתיים.

 

ביינתים, נרתמו למהלך והבטיחו את תמיכתם אלון חרזי ממכבי חיפה, שדאג להחתים את כל חבריו לקבוצה, חוץ מהשחקנים הזרים. לירן שטראובר ממכבי תל אביב, שיחתים את שחקני קבוצתו עד לסוף השבוע. גבי קצרה, מנכ"ל הפועל כפר סבא, שהפך לפעיל בפורום שהוקם והחתים את שחקני קבוצתו ואת מאמנם, ויניב כהן, מנכ"ל נצרת עילית, שעשה עבור הרב את המלאכה בנצרת.

 

הרב מאמו מפגין התמצאות גדולה במפת הספורט הארצית. בחצרו משוכנעים שבקרב בעלי הפועל תל אביב, לב לבייב, תהיה להם עבודה קלה. את ארקדי גאידמק לא קשה לגרור לפעולות מתוקשרות, וגם אצל בעלי נצרת עילית, אבשלום נוריאל, שמתחזק לאחרונה, המהלך יעבור בקלות. אבל, ההפתעה הגדולה צפוייה דוקר מכיוון אחר יו"ר בני סכנין, מאזן גנאיים. האחרון ביקש השבוע שהרב יברך את קבוצתו להצלחה, והוזמן להגיע לישיבה בקרית אתא לקבל ברכה ולחתום על העצומה. "אם יקבלו הסכמה מראשי קבוצות, אני לא אהיה המכשול, והמהלך הזה יכול להצליח", אמר גנאיים ל"ערי המפרץ".

 

הקמיע של קטן ובניון

 

על פי דפי המידע המחולקים לשחקנים המתבקשים לחתום על העצומה, מקבל הרב מאמו יותר מ1000 אנשים בשבוע, וזה תקופה ארוכה מגיעות אליו פניות מגורמים שונים, המבקשים להעביר לימי החול את משחקי הכדורגל בליגות הבוגרים והילדים. מאז זכה לחשיפה הראשונה בעיתון "ערי המפרץ", לפני כשנתיים, ראו בו הפוליטיקאים מהסביבה ומהארץ בכלל כמי שיכול לייעץ להם ולהשפיע על ההתפתחויות. את הגושפנקה הראשונה בהקשר של כדורגל קיבל הרב כאשר הגיע לישיבה שלו יניב קטן. החלוץ ביקש להתייעץ ולקבל ברכה לאחר שהתפוצצה עיסקת העברתו למאלמו, לאחר מכן, לקראת יציאתו לווסטהאם האנגלית. במשחקיו באנגליה משחק קטן עם תליון קמיע, אותו הכין עבורו הרב במיוחד לקראת הנסיעה, ומאז משוחחים השניים פעם בשבוע בטלפון. קטן, אגב, לקח עימו תליון זהה גם לחברו לקבוצה, יוסי בניון, והשניים צפויים להיות מהשמות המובילים שיתמכו בפורום שהוקם. בניון, אגב, הבקיע גול מלהיב ממש בשבוע בו הגיע קטן לקבוצה.

 

לאחר יניב קטן, הגיע אל הרב גם שחקן הנבחרת אלון חרזי, וביוזמה משותפת שלו עם עוזר הרב, משה שהרבני, ועם בעל אתר האינטרנט "ספורטליין', בועז גולן, הוחלט בשלב הראשון להחצים בעלי קבוצות ושחקנים מהליגות הראשונה והשנייה על עצומה, הקוראת להתאחדות להיענות לבקשת הציבור בדתי והמסורתי ולהזיז את יום המשחקים משבת. הנציג הקרייתי בפורום הוא יו"ר מכבי צור שלום, יוסי אזריאל, החבר בהנהלת ההתאחדות לכדורגל.

 

עם לבייב לא תהיה בעיה

 

מתברר שהנושא תופס תאוצה, ובימים האחרונים מתכוון שהרבני להיפגש עם גורמים בקבוצות רבות בליגת העל. מלבד שטראובר ממכבי תל אביב, יניב כהן מנצרת עלית, גבי קצרה מהפועל כפר סבא, נמצא הרב בקשר עם סוכן השחקנים עובד קראוס, בעלי בני יהודה, משה דמאיו, בעלי מכבי פתח תקוה, עמוס לוזון, שחקן קבוצתו, שוקי נגר, ויו"ר אירגון השחקנים, אבי כהן.

 

בשבועות הקרובים ימשיך שהרבני לנדוד בארץ, ובין היתר הבטיח גבי קצרה לקשר אותו ולהפגיש אותו עם בעלי הקבוצות הגדולות בארץ, לוני הרציקוביץ ממכבי תל אביב, לב לבייב מהפורום מהפועל תל אביב, ארקדי גאידמק מבית"ר ירושלים וג'קי בן זקן מאשדוד. אבל הפגישה המעניינת ביותר צפויה להתקיים אצל יו"ר נציגת המגזר הערבי, מאזן גנאיים מסכנין.

 

גנאיים קיבל שיחה ממנכ"ל כפר סבא והבטיח להירתם למשימה ולהחתים ביחד עם מאמנו, לופש קדוש, את שחקני הקבוצה. בפורום שהוקם למען העברת המשחקים יהיה נציג מכל קבוצה, ולאחר שייאספו מספיק חתימות, בתוך חודש עד חודש וחצי מהיום, תיעשה פנייה להתאחדות לאיגוד השופטים, שנראה כי לא יוכלו להתעלם ממספר החתימות המרשים שיוצג בפניהם. גם חברות הטלוויזיה, השולטות בשידורים, צריכות להתכונן לפנייה בנושא, אשר תבקש מהן להגיע להסדר להעברת השידורים לימי חול.

 

בהקשר זה אומרים בחצרו של הרב מקרית אתא, ייערך כמס למען היוזמה, אליו יוזמנו כל המי ומי של הכדורגל הישראלי, לצד פרשן הכדורסל הדתי, אלי סהר, שהבטיח גם הוא להתגייס למשמה ולנסות להביא איתו את מאמן ממכבי תל אביב, פיני גרשון, שמתבטא רבות בענייני קרבתו לדת.

 

בנשמה של כל יהודי

 

מנכ"ל הפועל כפר סבא, גבי קצרה:"כל יהודי בנשמה שלו מרגיש שזה שבת. גם אם אתה משתדל להיות אין, בפנים השבת זה שבת. מה שהרב עושה זה צעד מבורך. אחת הסיבות שנכנסתי לכדורגל באופן אישי היא שאם אהיה בעמדה שאוכל להשפיע, לא נצטרך לשחק בשבת, והענף הזה יהיה פתוח לכל יהודי במדינת ישראל, גם אם הוא חובש כיפה. אני חושב שכלכלית נגיע למגזר שעדיין לא נגענו בו גם במחלקות הנוער, גם אוהדים וגם מפרסמים. כל כולי נתון לדבר הזה. אני עובד אצל אלי טביב, שידוע כאחד שהעביר את משחקי כפר סבא לימי שישי בידיעה שהוא מפסיד המון המון הכנסות".

 

מה הסיבה לכך שאתה תומך במהלך?

 

"אנשים עסוקים כל השבוע. ביום שבת צריך להיות זמן להורה עם הילד, לאשה עם הגבר ולמשפחה בכלל, ולא נראה לי חכם בכלל שביום המנוחה ראש המשפחה יוצא והולך לשחק כדורגל וכל הבית מחכה".

 

נראה לך שבטלוויזיה שמנהלת את הכדורגל, אפשר להצליח עם המהלך הזה?

 

"אני מרגיש שהמהלך הזה כן יעבוד הפעם. אם יהיה צורך, גם נביא אנשים שייקנו את זכויות השידור. זו תהיה הבעיה האחרונה".

 

מאז גנאיים:"אין לי ספק שאם רוב הקבוצות יראו לנכון שזה עושה להן טוב, אני חלק בלתי נפרד מהן. אם יקבלו הסכמה מראשי קבוצות, אני לא אהיה המכשול, והמהלך הזה יוכל להצליח. להתאחדות לכדורגל יש עניין ללכת ביחד עם יושבי הראש ובעלי הקבוצות".

אגב, בשבוע הבא יתארח גנאיים בישיבת הרב, יקבל ברכה ואז גם יצטרף רשמית לפורום שהוקם.

 

זה עוול לציבור הדתי

 

דובר נצרת עלית, רוני לקבורניק:"הצטרפנו לזה. אנחנו מחתימים את השחקנים, ומעל לכל הבעלים של הקבוצה, אבשלום נוריאל, קרוב מאוד לדת, והוא הביע לא רק נכונות והסכמה, אלא אהדה אדירה לעניין. גם מירוץ מרתון מתחיל בצעד ראשון, וזה הצעד הראשון. אני מאמין שזה יכול להפוך מחלום למציאות, כי זו דרישה של הרבה אנשים, וגם השחקנים מאוד בעד העניין הזה, בשביל להיות עם המשפחות ולקדש את השבת". שוער הפועל כפר סבא, אבי איבגי: "תמיד זה היה לי בראש. לא אהבתי את המשחקים בשבת. אם תשאל, רוב שחקני הכדורגל, לא דווקא בגלל הקטע של דת, מעדיפים שלא לשחק בשבת, אלא בראשון או משהו כזה. אנשים עם משפחות מעדיפים את השבת פנויה. חיכינו למהלך כזה, ואני שמח שזה קורה. יש קבוצות שהקהל שלהן ברובו דתי, ומגיע בעיקר למשחקים ביום שישי. לשחקנים קשה מאוד לעשות את זה לבד. בעלי הקבוצות הם אלה שיכולים להשפיע. אחרי שדיברתי עם עוזרי הרב, רציתי לברר איך זה הולך. בסך הכל, הטלוויזיה משלמת כסף לקבוצות ומחליטה באילו ימים המשחקים. יש הסכם לעוד שלוש שנים, אבל זה לא נראה לי בעייתי. אם האנשים החזקים בכדורגל יבואו להשפיע, זה יצליח".

 

הרב רפאל מאמו:"פנו אלי בתקופה האחרונה הרבה שחקנים, במיוחד שחקנים צעירים שעושים קריירה בכדורגל. חלקם מבתים דתיים או שומרי מצוות, ומעמידם אותם בדילמה מאוד קשה בין האהבה לכדורגל לבין המצפון שלהם. אין שום סיבה להעמיד אנשים צעירים בדילמה זו. פנו אלי גם מפורסמים בעלי משפחות, לא דתיים, שעוסקים בכדורגל, ואמרו ששבת זה היום היחיד להיות בו עם האישה והילדים, והם נאלצים לצאת לעבודה. זה עוול לציבור הדתי, ולחילונים לא יקרה שום דבר אם יעבירו את המשחקים לימי חול. צריך שמישהו ייקח את זה בידיים, כי בישראל מאוד קשה לשנות קונספציה".